OTKRIVEN OSMI KONTINENT: ZELANDIJA, POTOPLJENA MISTERIJA TIHOG OKEANA

Dok većina ljudi veruje da Zemlju čini sedam kontinenata, naučnici su otkrili osmi – Zelandiju, jedinstveni potopljeni kontinent koji tek sada dobija svoje mesto u geološkoj istoriji.

Najmanji, najmlađi i najtanji kontinent prostire se na površini od 4,9 miliona kvadratnih kilometara. Zelandija je većinom potopljena i leži ispod 93 odsto Tihog okeana, što je učinilo njeno otkrivanje izuzetno zahtevnim. Tek nedavno, nakon 375 godina istraživanja, naučnici su uspeli da izrade detaljnu mapu ove skrivene kopnene mase.

OD SUPERNOVOG KONTINENTA DO OKEANSKOG DNA

Zelandija je nekada bila deo drevnog superkontinenta Gondvane, koja je obuhvatala današnju Afriku, Južnu Ameriku, Australiju, Antarktik i Indijski potkontinent. Pre oko 100 miliona godina, odvojila se od Australije i postepeno tonula u okeanske dubine. Veruje se da je potpuno potonula pre oko 23 miliona godina, ostavljajući samo manji broj ostrva, poput Novog Zelanda, da viri iznad površine mora.

Kako prenosi Times of India, istraživanja su se fokusirala na uzorke stena i sedimenta prikupljene sa dna okeana. Naučnici su takođe otkrili odsustvo magnetnih anomalija na području Zelandije, što je dodatno osvetlilo njenu kompleksnu tektonsku istoriju.

TEKTONSKE AKTIVNOSTI I IZAZOVI ISTRAŽIVANJA

Jedan od najvažnijih aspekata istraživanja Zelandije bio je razumevanje vulkanske aktivnosti i strukture kontinenta. Podaci prikupljeni u okviru istraživanja objavljeni su u časopisu Tectonics i otkrili su važna saznanja o tektonskim pločama na zapadnom Antarktiku.

Tim istraživača fokusirao se na region Fairway Ridge u južnom Pacifiku kod obale Australije. Analizirali su drevne vulkanske i sedimentne stene koje su ostale netaknute tokom 25 miliona godina, što je omogućilo da se dodatno definišu granice i karakteristike kontinenta.

OD OKEANSKE TAJNE DO GEOGRAFSKOG OTISKA

Ažurirana mapa Zelandije pruža jasan uvid u njenu geološku prošlost, ali i budućnost. Dok većina kontinenta ostaje skrivena ispod okeanskih talasa, ovaj potopljeni svet otvara nova pitanja o tome kako se Zemljina kora razvijala tokom miliona godina.

Zelandija, koja je do sada bila deo naučne zagonetke, postaje deo šire priče o našoj planeti, dok istraživači nastavljaju da proučavaju njenu ulogu u globalnim tektonskim procesima.

 

 

 

Dnevnik

Related articles

POTPISAN PROTOKOL O SARADNjI SOMBORA I TREBINjA Privrednici tragom Dučića i umetnika

SOMBOR: Tokom svoje posete zapadu Bačke, šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović i gradonačelnik Sombora Antonio Ratković dogovorili su potpisivanje protokola o saradnji između Sombora i Trebinja. Nakon sastanka Cicović je izjavio da je na sastanku bilo reči o projektima i mogućim obilicima saradnje, te da je Sombor zainteresovan za saradnju sa Trebinjem, […]

KADA VAS UBODE STRŠLjEN Ovo je prvo što mora da se uradi da bi se izbegla alergijska reakcija i sebi spasao život

Ubod stršljena  je vrlo bolan, no u većini slučaja nije koban kako neki misle. Uglavnom se sve završi blagim otokom koji traje nekoliko dana. Međutim, ubod stršljena ponekad može izazvati anafilaktički šok, odnosno alergijske reakcije na otrov, a tada je čitava stvar mnogo opasnija. U svakom slučaju, najbolje je izbegavati avanture u prirodi na mestima gde […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *