OTKRIVENO 400.000 FANTOMSKIH KOŠNICA Greška administracije ili LAŽNO PRIJAVLjIVANjE I KO JE DOBIO NOVAC

Za 400.000 košnica država je dodeljivala subvencije iako one u stvarnosti ne postoje, saznaje Kurir. Ovu prevaru otkrio je Popis poljoprivrede iz 2023. godine kada je utvrđeno da se ne poklapaju podaci iz Uprave za veterinu i stvarnog stanja na terenu.

Naime, kako tvrdi Rodoljub Živadinović, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije, popis poljoprivrede je pokazao da zvanično postoji oko 1,2 miliona košnica, dok se u Upravi za veterinu vodi oko 1,6 miliona.

– Mi ne znamo da li je loše urađen popis ili je neko varao, pa je 400.000 košnica lažno prijavljeno. Pre par godina prijavili smo sami sebe i rekli da neko ovde muti i laže i tražili smo da pohvataju lopove i da pare koje idu prevarantima podele pčelarima. Bilo je reakcija i neki su i pronađeni – kaže Živadinović.

On objašnjava da se ovakve stvari dešavaju tako što prevarant u dogovoru sa veterinarom dogovori da kobajagi obeleži košnice kojih nema i onda za njih traži subvencije.

– Država svake godine odvaja sve više para, prošle godine subvencije su bile 800 dinara po košnici, a ove 1.000. Hoćemo da eleminišemo kriminalce i da pare idu pravim pčelarima. Imali smo sastanak sa ministarkom poljoprivede Jelenom Tanasković i premijerkom Anom Brnabić i predložili da se prijava košnica digitalizuje i taj naš predlog je prihvaćen i čeka se realizacija – nastavlja naš sagovornik.

On ističe da bi se digitalizacijom rešili i problemi koji postoje oko selidbe pčela na pašu.

– Kada bi se selidba košnica digitalizovala onda bi uz pomoć GPS-a pčelari u svakom tenutku znali gde se nalaze susedni pčelinjaci. Tako bi se postigli veći prinosi meda, a i smanjio bi se prenos bolesti – ističe on.

Miladin Ševarlić, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu ističe da poseban problem pčelarima predstavlja krađa košnica tokom selidbe pčela na pašu.

– Kada se vrši takozvano pregonsko pčelarenje na drugim teritorijama izvan atara svog naselja time se smanjuje mogućnost dnevne kontrole od vlasnika košnica ili barem dojavljivanja od strane njegovih komšija. Ne može pčelar kada sa bagremove paše preseli pčele u Vojvodinu svaki dan da ide da ih obilazi. I kad dođe da ih obiđe vidi da veliki broj košnica nedostaje – kaže Ševarlić.

Proizvodnja meda je, prema podacima iz Popisa poljoprivede iz 2023. bila jedini segment agrobiznisa koji je imao rast u odnosu na podatke iz 2018. godine, a, kako tvrdi Ševarlić, bio bi još uspešniji kada bi se nepostojeće košnice eliminisale i subvencije dobijali samo pravi pčelari.

– Za razliku u broju koštnica odgovorni su pre svega podnosioci netačnih prijava, a zatim nadležne veterinarske službe koje kontrolišu brojno stanje i izdaju potvrdu o broju košnica pčela. A mogla bi da pripomognu u velikoj meri i lokalna udruženja pčelara koja najbolje poznaju situaciju na svom području. Trebalo bi da Savez pčelarskih organizacija u saradnji sa Upravom za agrarna plaćanja učine javno dostupnim sve podatke o registraciji, a to bi trebalo da se učini za sve druge korinsike subvencija – ističe Ševarlić.


Brojke

– 1.261.323 košnice pčela popisano je 2023. godine u Srbiji

– 1.000 dinara iznosi državna subvencija po košnici

– 10 evra u proseku košta tegla meda

– 50 procenata meda u Evropi je falsifikat


Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nismo dobili odgovore na pitanja u vezi sa razlikom u prijavljenom i stvarnom broju košnica.

Ne treba zaboraviti i činjenicu da je utvrđeno da je ogroman procenat meda na domaćem tržištu falsifikat i da je u ovoj oblasti potrebna ozbiljna reforma.

Dnevnik, Kurir

Related articles

OD DANAS SKUPLjE GORIVO

Od danas pa do narednog petka, 28. juna, vozači u Srbiji će plaćati gorivo po novoj ceni. Kako je objavljeno, litar evrodizela će na pumpama koštati maksimalno 203 dinara, dok će se benzin evropremijum BMB 95 najviše plaćati 191 dinar za litar. Ako poredimo sa prethodnim iznosima, i dizel i benzin su poskupeli za po […]

DUGOROČNA PROGNOZA RHMZ Evo šta nas čeka na proleće i leto; NAJAVLjENI I TOPLOTNI TALASI

FEBRUAR 2024: U većem delu Srbije blaži i malo vlažniji, a u Vojvodini i Timočkoj Krajini blaži i vlažniji februar. Mala verovatnoća za pojavu jakih jutarnjih mrazeva, navodi se u dugoročnoj prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije. Srednja minimalna temperatura vazduha u februaru imaće vrednosti iznad višegodišnjeg proseka, pri čemu će njena vrednost u proseku biti viša za […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *