Ako mislite da niste talentovani za negovanje biljaka i njihovo očuvanje u životu, možda bi trebalo da razmislite ponovo, jer razlog zbog kog neke biljke ne opstaju često leži u tome što pojedine biljke nisu adekvatno zaštićene od raznih bolesti.
Osim toga, neophodno je da izbegnete čestu grešku i da ne bacite biljku pre nego što ste pokušali da je izlečite, jer neki od čestih razloga uvenuća, ako se pravovremeno prepoznaju, lako mogu da budu rešivi.
Trulež korena
Kao i kod stabljike i krošnje, trulež korena nije vidljiv spolja sve do kasnijih faza. Ako posumnjate na to, pažljivo izvadite biljke iz posude i proverite korenje – ono zaraženo će s vremenom postatimekano, smežurano i tamno.
Nasuprot tome, zdravi koreni obično su svetle boje i uvek su prilično čvrsti. Kako truljenje napreduje, lišće će venuti, požuteti i otpasti, ali postoji nešto što možete učiniti da spasite svoju biljku.
Iako trulom korenu nema spasa, možete ga ukloniti i ostaviti preostalo zdravo korenje biljke, pa primeniti fungicid i koristiti novu saksiju. Kada je reč o truljenju korena, najbolja stvar koju možete napraviti jest prevencija.To ćete učiniti tako da osigurate da vaše sobne biljke imaju zemlju koja je dobro propusna i da njihove posude imaju rupe za drenažu na dnu. Pazite da slučajno ne preterate s vodom.Zapravo, mnogo sigurnije napraviti grešku i premalo zalivati nego preterano.
Pepelnica
Pepelnica je gljivična bolest koju je lako prepoznati. Obolele biljke izgledaju kao da su posipane šećerom u prahu, a sve počinje pojavom okruglih pega koje se mogu pojaviti na bilo kojem delu, a obično se nalaze na gornjim delovima lišća.
Ova bolest najčešće zahvata biljke koje se nalaze u kombinaciji sene te toplih i suvih uslova, a javlja se nasumično. Leči se fungicidima, a pomažu i ulje nima, vapneni sumpor i soda bikarbona (pomešajte kašičicu sode sa litrom vode).
Možete da je sprečite i sa dovoljnom količinom sunčeve svetlosti i kruženjem vazduha tako što ćete ukloniti razni otpad i predmete koji je okružuju.
Biljna rđa
Ova bolest manifestuje se u obliku prašnjavih narandžastih mrljakoje izgledaju poput rđe na metalu. Kao i rđa, takođe se širi vodom, a reč je o gljivičnoj bolesti. Javlja se u vlažnim uslovima, posebno kod biljaka koje zahtevaju puno vode, a nisu u saksijama s dobrom drenažom.