PESTICIDI UGROŽAVAJU PČELE

Poljoprivrednici, korisnici pesticida i pčelari suočavaju se sa povećanim rizikom od trovanja pčela tokom sezone cvetanja voća, uljane repice i drugih gajenih kultura. Nestručna primena sredstava za zaštitu bilja može imati katastrofalne posledice, ne samo po pčele već i po celokupni ekosistem.

PČELE SU KLJUČNE ZA POLJOPRIVREDU

Svako pčelinje društvo doprinosi povećanju prinosa okolnih useva, a pčele su nezamenjive u procesu oprašivanja. Stručnjaci upozoravaju da je svaki treći zalogaj hrane direktno zavisan od pčela, dok gotovo polovina ukupne proizvodnje hrane zavisi od njihovog prisustva.

„Bez pčela nema oprašivanja, a bez oprašivanja nema ni kvalitetnih plodova. Zato je neophodno da svi poljoprivrednici budu savesni i pažljivo koriste pesticide“, ističu iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).

ZAKON ZABRANJUJE PRSKANJE TOKOM CVETANJA

Prema važećim propisima, zabranjena je upotreba pesticida toksičnih za pčele u bilo koje doba dana tokom cvetanja. Ova zabrana važi i za prskanje u večernjim i ranim jutarnjim satima, jer se pčele tada još uvek nalaze na cvetovima.

Takođe, sredstva za zaštitu bilja moraju se koristiti u skladu sa deklaracijom i propisanom koncentracijom, kako bi se izbegle štetne posledice. Nepravilna primena pesticida ne samo da ugrožava pčele, već smanjuje kvalitet i prinos poljoprivrednih proizvoda.

PROBLEM TRETMANA KOMARACA IZ VAZDUHA

Dodatni rizik za pčele predstavlja tretiranje komaraca iz vazduha, koje se često poklapa sa cvetanjem lipe i drugih medonosnih biljaka. Pčele intenzivno posećuju ove biljke, pa prskanje može izazvati masovno trovanje pčelinjih društava.

„Apelujemo na lokalne samouprave da tretmane komaraca sprovode isključivo sa zemlje, koristeći netoksične preparate u kasnim večernjim satima, kada pčele više nisu aktivne“, naglašavaju iz SPOS-a.

OPREZ PRILIKOM PRIMENE PESTICIDA U VOĆNJACIMA

Čak i kada kultura koja se tretira nije u cvetu, pčele mogu doći u kontakt sa pesticidima preko korovskih biljaka ispod stabala. Zato je neophodno najpre ukloniti korove, kako bi se sprečilo njihovo oprašivanje i samim tim smanjio rizik od trovanja pčela.

Posebno je važno da poljoprivrednici budu svesni da je zabranjeno tretirati uljanu repicu i soju insekticidima koji su toksični za pčele u periodu cvetanja. Takođe, pre cvetanja treba koristiti sredstva sa kraćim periodom delovanja, kako bi se osigurala zaštita pčela.

Zahvaljujući kontinuiranoj saradnji SPOS-a i Uprave za zaštitu bilja, prošle godine uspešno je sprečeno nekoliko tretmana uljane repice tokom cvetanja. Stručnjaci ističu da je svest o značaju pčela i odgovornoj primeni pesticida ključna za očuvanje ekosistema i održivost poljoprivrede.

Dnevnik

Related articles

PROIZVOĐAČI ŠAMPANJCA U FRANCUSKOJ UPOZORAVAJU NA OPADANJE PRODAJE: MLAĐE GENERACIJE OKREĆU LEĐA ALKOHOLU

Francuski proizvođači šampanjca suočavaju se sa ozbiljnim padom prodaje, koji je posledica promena u potrošačkim navikama, naročito među mlađim generacijama. Proizvodnja šampanjca beleži značajan pad, jer se sve veći broj mladih ljudi, naročito u ključnim tržištima poput Sjedinjenih Američkih Država, okreće od alkohola, a prodaja šampanjca opada. Smanjena potražnja za šampanjcem Podaci iz prošle godine […]

Kina poziva zemlje da se odupru ekonomskom pritisku Amerike u trgovini poluprovodnicima

PEKING – Kinesko ministarstvo trgovine pozvalo je relevantne zemlje da se odupru ekonomskoj prinudi od strane Amerike u sektoru poluprovodnika. Portparol ministarstva je to izjavio juče nakon medijskih izveštaja da SAD razmatraju strože mere, kako bi izvršile pritisak na preduzeća iz zemalja poput Japana i Holandije, da u većoj meri ograniče trgovinu čipovima sa Kinom, preneo […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *