Lažni vračevi i vidovnjaci preko interneta nude rešenja za životne probleme, ali u stvarnosti samo iskorišćavaju lakoverne ljude i zarađuju ogromne sume novca. Jedan od najnovijih slučajeva dogodio se nedavno, kada je 65-godišnji hrvatski državljanin postao žrtva prevare u pokušaju da reši emotivne probleme.
Prvo obećanja, zatim prevara
Kako “Dnevnik” saznaje, grupa prevaranata, među kojima su Ž. N. (39) iz Novog Sada, R. N. (41) iz Begeča i Lj. K. (41) iz Bačke Palanke, oglasila je svoje “usluge” na internetu. Naivni muškarac ih je kontaktirao nadajući se da će mu pomoći da vrati partnerku. Prevaranti su se, prema dostupnim informacijama, nalazili u Bačkoj Palanci, Nišu i Osijeku, gde su dogovarali naplatu svojih usluga.
U protekla tri meseca, ova trojka je od nesrećnog čoveka uspela da iznudi novac i zlato u ukupnoj vrednosti od 330.000 evra. Policija ih je uhapsila u Bačkoj Palanci, neposredno nakon što su primili 8.000 evra, koji su kasnije pronađeni kod njih. Uz ovaj iznos, policija je zaplenila još jedan deo novca i zlata, koji su vraćeni oštećenom S. M. Trojica prevaranata su uhapšena zbog krivičnog dela prevare.
Internet prevara u porastu
Nažalost, ovo nije jedini slučaj prevare. Prošle godine, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave za tehniku Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za VTK Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, uhapsili su Š. M. (58) iz Novog Sada, B. R. (36) iz Bačke Palanke i B. V. (29) iz Futoga. Ova grupa je putem Facebook naloga “Crna magija” obmanjivala muškarca iz Vršca da će mu vračanjem rešiti emotivne probleme. Oni su od njega tražili uplatu od 1.794.000 dinara, što je muškarac nažalost učinio.
Još jedan poznat slučaj je onaj gde je naša državljanka koja je privremeno živela u inostranstvu, postala žrtva prevare nakon što je poverovala oglasu u novinama u kojem je “vidovita Zahida” obećavala da će rešiti ljubavne probleme na daljinu. Žena je, zajedno sa svojom ćerkom, podnela krivičnu prijavu protiv “vidovite Zahide”, tvrdeći da je prevarom izgubila oko 600.000 dinara.
Prevara postala lakša zahvaljujući tehnologiji
Prevaranti danas koriste prednosti interneta, društvenih mreža i telefonskih aplikacija kako bi obmanuli ljude. Mnogi od njih su modernizovali svoje metode, pa čak nude “usluge” preko Viber-a i WhatsApp-a. Saveti o ljubavnim problemima, bržem uspehu u životu ili ozdravljenju dostupni su na svakom koraku, ali cena tih usluga često dovodi žrtve na ivicu propasti.
Kazne za prevaru
Prema zakonu, krivično delo prevare čini svako ko, u nameri da sebi ili drugome pribavi protivpravnu imovinsku korist, dovede nekoga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica u zabludu i tako ga natera da na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini. Za one koji se bave vračanjem, proricanjem sudbine, tumačenjem snova ili sličnim obmanama, predviđena je novčana kazna od 10.000 do 50.000 dinara ili rad u javnom interesu od 40 do 120 sati. U ozbiljnijim slučajevima, kada ima više žrtava i kada je u pitanju veći iznos, kazna zatvora može biti od pet do osam godina.
Nažalost, iako je broj prevarenih veliki, tačan broj nije moguće utvrditi jer građani, često zbog sramote, ne žele da prijave prevaru policiji.