PROIZVOĐAČ TELEVIZORA FUNAI U BANKROTU – ŠTA ĆE BITI SA NJIHOVIM PROIZVODIMA?

Osaka, Japan – Japanska kompanija Funai, sa dugogodišnjom tradicijom u proizvodnji elektronike, odobrila je početak postupka bankrota. Iako ne toliko poznata kao giganti poput Panasonika, Sonija i Šarpa, Funai je kroz decenije uspeo da pronađe svoje mesto na tržištu kao povoljni proizvođač elektronike za popularne maloprodajne lance.

Funai je kroz godine izgradio prisustvo u svetu televizora kao dobavljač američkog “Volmarta” i japanskog lanca “Jamade”. Njihovi proizvodi su privlačili kupce koji su želeli kvalitetne uređaje po povoljnim cenama, što je doprinelo Funai uspehu u Japanu i šire. Uoči pandemije, Funai je imao tržišni udeo od sedam i po odsto u sektoru televizora u Japanu.

Konkurencija i tehnološke promene

Međutim, s razvojem novih tehnologija i sve oštrijom konkurencijom, Funai se našao pod pritiskom južnokorejskih i naročito kineskih kompanija kao što su Hisense i TCL Technology. Ovi brendovi su sa savremenijim tehnologijama i agresivnijim cenovnim politikama narušili poziciju Funai-ja, posebno među kupcima koji traže pristupačne opcije.

Foto: StockCake.com

Funai, osnovan još 1961. godine, od početka je bio prepoznat po širokom asortimanu elektronike i kućnih aparata. Kompanija se specijalizovala za OEM proizvodnju – proizvodnju uređaja za druge brendove koji bi ih potom prodavali pod svojim imenima. Tokom perioda kada su video rekorderi (VCR) i DVD plejeri bili u ekspanziji, Funai je bio vodeći u ovoj oblasti i sarađivao sa poznatim brendovima poput Filipsa, Sanija i Magnavoksa.

Funai je uspeo da prebrodi prelazak sa analogne na digitalnu tehnologiju, ali su izazovi u industriji postajali sve veći. Sa brzim razvojem tehnologija, kompanija više nije mogla da prati ubrzani tempo inovacija, zbog čega se našla u sve težoj poziciji na tržištu. Trenutno, dug Funai-ja premašuje tri milijarde dolara u američkim dolarima.

Šta sledi za Funai proizvode?

Foto: StockCake.com

Iako je Funai sada u postupku bankrota, brojni uređaji koji su proizvedeni pod njihovim imenom ili za druge brendove još uvek su prisutni na tržištu. Korisnici ovih uređaja će verovatno i dalje imati pristup podršci kroz mreže maloprodajnih lanaca i distributera koji su sarađivali sa kompanijom. Bankrot Funai-ja označava kraj jedne ere u industriji elektronike, ali ostavlja otvoreno pitanje o tome kako će tržište reagovati na ovu promenu.

Funai je, uprkos svim izazovima, obeležio čitavu epohu, posebno u vremenu kada su tradicionalni mediji i uređaji bili na vrhuncu popularnosti. Da li će japanska elektronska industrija nadoknaditi njihov gubitak? Ostaje da vidimo kako će se tržište dalje razvijati.

 

Dnevnik

Related articles

BEOGRADSKI SINDIKAT PESMU POSVETIO POBIJENOJ DECI U „RIBNIKARU“ „Ovo je spomen toj deci, nije pravljena za hit”

Advokat i član grupe Beogradski sindikat Feđa Dimović rekao je da pesma “Anđeli žive doveka”, koju je ova grupa objavila uoči godišnjice masakra u OŠ “Vladislav Ribnikar” predstavlja spomen pesmu na sve nastradale u masakru u Ribnikaru. “Sve smo radili uz saglasnost roditelja. Tekst i refren sam napisao odmah čim sam čuo taktove koje je […]

TAJANSTVENI DUNAV: Priče i legende Đerdapske klisure koje vode na putovanje kroz prirodne i istorijske zagonetke

Baš u srcu Đerdapske klisure, tamo gde se Dunav pretvara u mističnog čarobnjaka, odmah nakon Donjomilanovačke kotline, leži klisura Veliki Kazan. To je mesto gde izgleda kao da se reka bori sa planinama, a nebo se ogleda u najdubljim plavetnilima vode, gde se kriju priče drevnih civilizacija i tajne skrivene među stenovitim liticama. Dunav ovde […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *