RADITE 5 GODINA I OSTVARITE PENZIJU: Nije bajka, već realnost – SAZNAJTE USLOVE!

Naše ljude koji su na radu u inostranstvu očekuju odlične vesti

Od 1. juna stupila su na snagu nova pravila za zapošljavanje u Nemačkoj, ali to nije sve. Dobre vesti dolaze i za one koji za penziju rade u Austriji, Švedskoj, i Švajcarskoj. Srbija ima sporazume sa svima tim državama, te naši građani mogu da primaju inostranu penziju i u našoj zemlji.

Nova pravila u Nemačkoj

Nova pravila, poznata kao „karta šansi“, omogućavaju radnike sa najmanje dve godine stručne obuke ili univerzitetskom diplomom da traže posao u Nemačkoj. Na ovaj način, Nemačka se bori sa manjkom radne snage. Zahvaljujući „karti šansi“, hiljade građana Srbije moći će legalno da ode u ovu državu.

Foto: Freepik.com

Penzija posle pet godina rada

U Nemačkoj, dovoljno je raditi samo pet godina da bi se ostvarilo pravo na penziju. Naravno, penzija će biti mala ako radite tako kratko. Na primer, ako je neko radio pet godina za prosečnu platu od 2.600 evra, dobiće oko 180 evra mesečno. Što je plata veća, to su i doprinosi za penzijsko osiguranje veći, a to u starosti znači i veću penziju.

Trenutno, uslov za odlazak u penziju je 65 godina i 11 meseci života, a ova granica će se do 2031. pomeriti na 67 godina.

Austrijski penzioneri

Srbi koji žive i rade u Austriji trenutno mogu da se penzionišu sa 65 godina, ali žene sada prestaju da rade sa 60 godina. U Austriji je uslov minimalno 15 godina radnog staža. Prosečna penzija u Austriji iznosi oko 1.200 evra za samce, a 1.800 za osiguranike koji žive sa partnerom.

Foto: Freepik.com

Penzija u Švajcarskoj

U Švajcarskoj je potrebno samo godinu dana radnog staža da bi se ostvarilo pravo na penziju. Takođe, građani Srbije mogu da ostvare pravo na penziju ukoliko su makar godinu dana bili osigurani preko supružnika koji je radio u ovoj državi, pod uslovom da su uplaćeni doprinosi barem duplo veći od minimuma. Za penzionisanje, uslov je 65 godina života.

Minimalna penzija u Sloveniji

Najniža penzija u Sloveniji od 1. januara iznosi oko 340 evra, dok oni koji su ostvarili pun radni staž primaju najmanje 750 evra. Pun radni staž iznosi 15 godina za muškarce i žene koji napune 65 godina. Oni koji žele da se penzionišu sa 60 godina moraju imati 40 godina radnog staža.

Foto: Freepik.com

Švedski penzioni sistem

U Švedskoj radnici idu u penziju sa 65 godina života. Švedski penzijski sistem sastoji se od tri dela – javne penzije od države, profesionalne penzije koju isplaćuje poslodavac, i privatne penzijske štednje. Garantovana penzija u Švedskoj iznosi oko 700 evra za samce, odnosno 600 za građane koji žive sa supružnikom. Radnici moraju biti rezidenti Švedske najmanje tri godine, a visina penzije zavisi od visine primanja.


Foto: Freepik.com

Novi zakon u Nemačkoj i sporazumi sa drugim evropskim zemljama omogućavaju našim građanima lakši put do inostrane penzije. Saznajte više o uslovima i iskoristite šansu za sigurniju budućnost!

 

 

Kurir

Related articles

ANTINOMIJA RUSKOG UMA: PJOTR ČAADAJEV I NJEGOVA DUHOVNA POTRAGA

„Mislim da je prošlo vreme slepe ljubavi, od sada prvenstveno dugujemo istinu svojoj otadžbini.” Ove reči Pjotra Jakovljeviča Čaadajeva, izgovorene u vremenu kada su mnogi još verovali u neupitnu veličinu svoje domovine, započele su duboki raskol unutar ruske intelektualne elite. Taj raskol, između zapadnjaka i slovenofila, danas bismo mogli nazvati sukobom između liberala i konzervativaca. […]

OPEN AI RAZMATRA UVOĐENJE REKLAMA U CHATGPT

Kompanija Open AI, poznata po razvoju naprednih alata veštačke inteligencije, uključujući Čet Dži-Pi-Ti, razmatra mogućnost uvođenja reklama kao dodatnog izvora prihoda. Ovaj korak deo je šire strategije prestrukturisanja firme, koja sve više prelazi na profitno orijentisan model poslovanja. Finansijski izazovi guraju ka oglašavanju Glavna finansijska direktorka Open AI, Sara Frijar, u intervjuu za Fajnenšel tajms […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *