RAK DOJKE JE IZLEČIV U VIŠE OD 90% SLUČAJEVA

Rak dojke je jedan od najvažnijih zdravstvenih problema sa kojim se suočavaju žene u Srbiji, ali ranim otkrivanjem i efikasnim lečenjem može se izlečiti u više od 90% slučajeva. Savremene metode lečenja ne samo da skraćuju vreme tretmana, već i značajno poboljšavaju kvalitet života obolelih.

SAMOPREGLED I PREVENTIVNI PREGLEDI SU KLJUČNI

Institut za javno zdravlje Vojvodine, povodom Nacionalnog dana borbe protiv raka, izdao je niz preporuka kako bi se smanjila stopa obolevanja od raka dojke. Preporučuju se redovni samopregledi dojki jednom mesečno, kao i preventivni klinički pregledi kod lekara najmanje jednom godišnje. Takođe, ne treba zaboraviti na ultrazvučni pregled dojki, koji treba da se uradi po preporuci lekara, dok je mamografija obavezna za sve žene starije od 50 godina, a do 50. godine treba uraditi barem jednom.

Kako bi se smanjio rizik od raka dojke, važno je pridržavati se određenih zdravih životnih navika. Instituti naglašavaju sledeće faktore:

  • Ne pušiti i izbegavati izlaganje duvanskom dimu.
  • Održavati zdravu ishranu, sa većim unosom povrća, voća i vode, dok je unos životinjskih masti treba sveden na minimum.
  • Redovno vežbanje, barem 30 minuta dnevno ili 150 minuta nedeljno.
  • Suočavanje sa stresom i poznavanje tehnika za njegovo prevladavanje.

Takođe, dojenje dece isključivo do šest meseci i dohrana od 12 do 18 meseci, kao i planiranje porođaja pre 30. godine, značajno smanjuju rizik od razvoja bolesti.

RIZIČNE GRUPE

Prema rečima stručnjaka, posebnu pažnju treba posvetiti ženama koje imaju naslednu predispoziciju za rak dojke, kao i ženama starijim od 50 godina, gojaznim, onima koje nisu rađale ili nisu dojile, kao i onima koje su dugo koristile hormonsku terapiju. Takođe, žene koje su imale ranu menarhu i kasnu menopauzu, kao i one koje ne idu redovno kod ginekologa ili na sistematske preglede, spadaju u rizičnu grupu.

NACIONALNI DAN BORBE PROTIV RAKA DOJKE

Nacionalni dan borbe protiv raka dojke obeležava se 20. marta i služi kao podsećanje na rasprostranjenost bolesti i potrebu za povećanjem svesti među ženama o značaju preventivnih pregleda. Rak dojke je najčešći maligni tumor među ženama u Srbiji. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” iz 2022. godine, 4.590 novoobolelih žena i 1.900 umrlih žena od raka dojke registrovano je u Srbiji. Najveći broj obolelih ima 70 do 74 godine, dok se stopa obolevanja u uzrastu od 40. godine povećava iz godine u godinu.

STATISTIKA I PREPORUKE ZA SMANJENJE SMRTNOSTI

Statistika pokazuje da su žene od 55 do 74 godine najugroženije kada je u pitanju rak dojke, a broj umrlih u ovoj starosnoj grupi se stalno povećava. Ove brojke upućuju na kasno otkrivanje bolesti, kada je već u uznapredovalom stadijumu.

Rak dojke je treći uzrok smrti među ženama u Srbiji, posle cerebrovaskularnih bolesti i bolesti srca. Stručnjaci iz Instituta naglašavaju da je rano otkrivanje najefikasniji način za smanjenje smrtnosti od ove bolesti. Program organizovanog skrininga raka dojke, koji je započet u decembru 2012. godine, ima za cilj da unapredi kvalitet života žena obolelih od raka dojke, kao i da smanji smrtnost.

PREVENCIJA I RANO OTKRIVANJE

Povećana stopa obolevanja i umiranja od raka dojke u Srbiji jasno ukazuje na potrebu za pravilnom edukacijom i redovnim preventivnim pregledima. Naročito je važno naglasiti kako prevencija i rano otkrivanje bolesti mogu značajno smanjiti broj žena koje umiru od raka dojke.

Žene moraju biti svesne svog zdravlja, prihvatiti preventivne preglede, kao i promene u načinu života koje mogu pozitivno uticati na smanjenje rizika. Samo kroz kolektivni napor možemo se boriti protiv ove ozbiljne bolesti i povećati opstanak i kvalitet života obolelih žena.

Dnevnik

Related articles

CRVENKA (1) I daljе radi rеndgеn doktora Eugеna Fuksa, najstariji u Vojvodini

Prе odlaska u Crvеnku prеko društvеnih mrеža javio mi sе Alеksandar Arvaji iz ovе bačkе varošicе: “Možda ćе Vas zanimati jеdna knjiga koju sam dobio od prijatеlja iz Amеrikе čiji su prеci Švabе izbеglе iz Crvеnkе na kraju Drugog svеtskog rata. Rеč jе o autobiografiji gospođе koja krеćе iz Crvеnkе na tеžak put u izbеglištvo, […]

Grad Kraljevo je za energetsku sanaciju dobio više od 15 miliona dinara

Grad Kraljevo se našao među više od dvadeset gradova i opština koji su dobili sredstva po Nacionalnom programu za sanaciju objekata od javnog značaja u jedinicama lokalne samouprave. Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović svečano je uručila ugovore za energetsku sanaciju javnih objekata u Vrnjačkoj Banji. Gradonačelnik Kraljeva dr Predrag Terzić istakao je da […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *