ROBOTIZOVANA FARMA KOD TAVANKUTA: Krave na vodenim krevetima turpijaju papke

Stoke je sve manje zbog niske otkupne cene mleka, koja je negde pala i na 28 dinara, dok su 2016. stočari dobijali 42 dinara za litar. Zato su važni primeri dobre prakse, među kojima je i pravi hotel za krave!

Josip Mačković iz Ljutova kod Tavankuta četiri decenije je stočar i danas upravlja farmom u kojoj krave spavaju na vodenim krevetima, izmuzište je robotizovano, a gumena podloga simulira turpijice za papke, objavio je RTS.

Photo Vecteezy

– Tako su krave odabrale – rekla je za supruga Tanja, koja je zbog stočarstva napustila bankarstvo.

– Imamo mogućnost da konkurišemo i u republici, pokrajini i u mađarskoj fondaciji Prosperitate. Tu sam se ja uključila, da bih sad došla do toga da sam u čizmama i u štali, ali svojom voljom i svojom željom – navodi Tanja Mačković.

Proizvodnja litra mleka je 56 dinara, ističu agroekonomisti. Mačkovići dobijaju 41, a isporučuju 1.200.000 litara godišnje.

Zato su u Savezu udruženja odgajivača goveda inicirali osnivanje 17 regionalnih i krovnog nacionalnog udruženja.

– Za naše funkcionisanje trebaju nam doktori nauka, veterinari, pravna pomoć, stručnjaci. Dakle, sva ona stručna lica koja su bitna za funkcionisanje udruženja – navodi za RTS Sanja Bugarski iz Saveza udruženja odgajivača goveda i ističe da je bitno da obezbede novac.

– Mislim da ćemo i uspeti to da uradimo, jednim delom uz saradnju sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, da bi nacionalno udruženje počelo da funkcioniše kao tržišno lice – dodaje Bugarski.

Izvor : Kurir.rs

Related articles

IMATE LI PRAVO NA PONOVNO ODREĐIVANjE PENZIJE Evo da li novi iznos važi retroaktivno

U poslednje tri godine zabeležen je trend povećanja broja zahteva za ponovno određivanje penzije. Pravo na ponovno određivanje penzije ima korisnik prava koji istovremeno ima i status osiguranika u periodu od najmanje godinu dana za koji je plaćen doprinos, saopšteno je iz Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske. Korisniku starosne ili invalidske penzije […]

Od SMEĆA prave STRUJU i šire teritoriju svoje male države

U Singapuru svaki dan 2400 kamiona sakuplja smeće koje završava u letiri pogona za preradu otpada. Sedam dana nedeljno, 365 dana godišnje vatra sagoreva smeće koje zagreva vodenu paru. Ona pokreće turbine koje proizvode struju. Gasovi nastali sagorevanjem smeća filtrirju se više puta tako da u atmosferi ne završavaju opasne materije. Pepeo iz peći, koji […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *