Veruje se da roditeljska kletva nosi posebnu težinu i da roditeljsko negodovanje može imati ozbiljne posledice na decu. Roditelji, ponekad nesvesno, kroz ljutnju ili frustraciju, izgovaraju reči koje mogu izazvati duhovne i emocionalne poteškoće za potomstvo. Jedna stvar posebno ne sme da se radi, jer može doneti ozbiljne posledice.
Moć roditeljskih reči
Smatra se da kletva roditelja, pa čak i samo njihova ogorčenost, može imati dugoročne efekte na decu. Ako roditelji ne proklinju direktno, već samo izražavaju svoje nezadovoljstvo ili bol, to može biti dovoljno da deca dožive velike probleme u životu. „Takva deca mnogo stradaju“, kaže narodna mudrost, a njihova svakodnevica postaje ispunjena izazovima i mukama.
Duhovni zakoni na delu
U narodnoj tradiciji, veruje se da oni koji pate zbog roditeljske kletve „jedu pakao“. To znači da trpljenje u ovom životu smanjuje patnju u onom drugom. Kako kaže ava Isaak: „Muke ovog života jedu pakao,“ te onima koji ovde pate biva olakšano u zagrobnom životu. Ali i pored ovog verovanja, pitanje ostaje: da li je moguće izbeći roditeljsku kletvu i njene posledice?
Slučaj iz Farase – posledice proklinjanja
Priče iz naroda govore o strašnim posledicama roditeljskog proklinjanja. U Farasi, na primer, jedan otac je stalno, u besu, govorio svom detetu da ide „do đavola”. Sa svakim njegovim prokletstvom, dete bi bukvalno nestajalo iz kolevke, što je izazvalo paniku kod majke. Iako je molitva vraćala dete nazad, priča se završava time da je dete odraslo kao “đavolji rod”, uzburkavajući ceo kraj svojim ponašanjem.
Ova priča naglašava kako nepromišljene reči mogu imati ozbiljne posledice na duhovni razvoj i život osobe. U konkretnom slučaju, iako su molitve donekle umanjile posledice, dete je ostalo pod uticajem kletve.
Blagoslov kao najveće bogatstvo
Nasuprot kletvi, roditeljski blagoslov je jedno od najvećih bogatstava koje dete može poneti iz roditeljskog doma. U monaštvu, smatra se da je blagoslov Starca najvažniji za duhovni napredak. Slično tome, blagoslov roditelja otvara vrata za sreću i blagostanje u životu. Čak i kada kletva postoji, postoji način da se ona ukloni.
Jedan slučaj iz svakodnevnog života opisuje udovicu koja je proklinjala svoju decu iz frustracije, govoreći im da nikada neće ostvariti sreću u braku. Međutim, nakon iskrenog pokajanja i opraštanja, sva njena deca su u roku od godinu i po dana našla bračnog partnera. „Blagoslov roditelja je moćan, i može promeniti sudbinu deteta,“ reče mudrac.
Kako se osloboditi kletve?
Ako su roditelji proklinjali svoju decu, a zatim preminuli, postoji način da se deca oslobode kletve. Iskreno pokajanje i duhovni napredak mogu pomoći u neutralizaciji efekata kletve. Kada deca prepoznaju svoje greške prema roditeljima i pokaju se, otvara se put za duhovno ozdravljenje.
Učtiva kletva – skrivena opasnost
Mnogi misle da ne proklinju direktno, ali kroz “učtivu kletvu” zapravo izazivaju negativne posledice. Izreka poput: „Neka mu Bog vrati za ono što mi je učinio,” u suštini je proklinjanje, iako se čini benignim. Ovo je zamka u koju mnogi upadaju, ne shvatajući da zapravo time prizivaju zlo.
Hrišćanska vera nas uči da praštamo i da ne tražimo pravdu na ovome svetu, već da ostavimo sud Hristu. Kako kaže izreka: “Oprosti im, jer ne znaju šta čine.” Time se postiže najveći blagoslov – prepuštanje pravde Bogu.
Blagodat strpljenja
Kada smo nepravedno oklevetani ili napadnuti, najbolje je da odgovorimo tišinom i strpljenjem. Na taj način, prihvatamo krst sa poniznošću i duhovnim mirom. Oni koji su blizu Boga nikada ne proklinju, jer u njima nema zla, već samo dobrote. Svako zlo koje se baci na njih, postaje osvećeno i vraća se u obliku božanske milosti.