SKOK CENA POVRĆA U JESEN: Spanać dostigao 500 dinara, evo šta se još može kupiti za tu cenu

Na pijacama širom Srbije, a posebno na najprometnijoj Futoškoj pijaci u Novom Sadu, kilogram spanaća prodaje se za 500 dinara, a ponekad čak i za 600 ili 700 dinara, i to bez problema nalazi kupce!

Cene povrća vrtoglavo rastu

Povrće je ove jeseni dostiglo rekordne cene. Iako su krompir i crni luk i dalje ispod stotinu dinara, prodavci napominju da je većina drugog povrća drastično poskupela. Crni luk se prodaje po ceni od 70 do 80 dinara, dok je kilogram krompira 80 do 90 dinara. Takođe, mirođija i peršunovo lišće sada koštaju približno isto, mada su prošle nedelje prodavani za 100 dinara po vezi.

Kilogram karfiola košta između 400 i 450 dinara, dok cena boranije varira. Šarena boranija prodaje se za 350 dinara, dok je žuta olovka skuplja i dostiže cenu od 500 dinara. Ipak, obe vrste boranije retko se mogu naći na pijačnim tezgama.

Paradajz i paprika su nešto pristupačniji, sa cenama od 180 do 250 dinara, u zavisnosti od kvaliteta.

Foto: Freepik.com

Nekada je tikvica bila među najjeftinijim povrćem, ali sada se prodaje po ceni od 100 dinara pa naviše. Zanimljivo je da je plavi patlidžan, koji je tradicionalno skuplji, sada gotovo izjednačen sa cenom tikvica, i kreće se između 130 i 150 dinara po kilogramu.

Kilogram kupusa, koji je prošle godine bio znatno jeftiniji, sada košta između 120 i 140 dinara.


I u marketima isto

Pijačne cene, uglavnom, prate one u marketima, jedino budu malo niže kada velike trgovine prave akcije sniženja. 

U odnosu na drugo povrća, samo su luk i krompir jeftiniji u marketima nego na pijaci zbog akcije „Bolja cena”.

Foto: StockCake.com

Klimatski faktori ključni za cene

Prodavci naglašavaju da, uprkos visokim cenama, potražnja za povrćem ostaje nepromenjena. Kupci su svesni da su klimatski uslovi ove godine negativno uticali na rod, ali su zadovoljni što na pijacama uopšte ima povrća.

Jedan od prodavaca sa Futoške pijace iz Futoga istakao je da su kupci posebno srećni kada naiđu na kvalitetan paradajz i papriku.

Cene povrća odredilo navodnjavanje, i ono je ključno u određivanju cenovnika (docent dr Đorđe Vojnović)

Proizvođači i stručnjaci za poljoprivredu objašnjavaju da je glavni razlog visokih cena navodnjavanje, koje je ovog leta bilo neophodno zbog visokih temperatura i nedostatka padavina.

Docent na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, dr Đorđe Vojnović, izjavio je da je ovog leta navodnjavanje bilo znatno zastupljenije, posebno na otvorenim površinama, što je znatno uticalo na cene povrća.

Navodnjavanje je bilo presudno za održavanje kvaliteta roda i predstavljalo je glavni trošak ove sezone,” rekao je dr Vojnović. On je takođe istakao da su proizvođači morali dodatno štititi povrće od sunčevih zraka, što je zahtevalo dodatne radnike i trud.

Foto: Freepik.com

Mada se mnogi pitaju kako je spanać dostigao cenu od 500 dinara, dr Vojnović objašnjava da, iako ga nije teško gajiti, ovaj zeleniš zbog svoje plitke korenske strukture zahteva mnogo vode. Intenzivno navodnjavanje dovelo je do povećanja troškova, što se odražava i na njegovu cenu na pijaci.

 

 

 

Dnevnik

Related articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *