TOKIO: Smrt dve osobe i više od 100 hospitalizacija u Japanu dovodi se u vezu sa konzumiranjem dijetetskih suplemenata crvenog kvasnog pirinča farmaceutske kompanije “Kobajaši” , saopštilo je japansko Ministarstvo zdravlja.
Proizvođač lekova iz Osake je prijavio juče da je jedna osoba umrla od bolesti bubrega nakon što je očigledno uzimala suplemente “beni-kodži” oko tri godine.
Drugi smrtni slučaj prijavljen je Ministarstvu zdravlja, rada i socijalnog staranja nakon otvaranja istrage u kompaniji, prenosi Kjodo.
Prema ministarstvu, “Kobajaši” je saopštio da je 106 osoba hospitalizovano nakon konzumiranja suplemenata, sa približno 3.000 upita u kojima se izražava zabrinutost za zdravlje na telefonske linije kompanije.
Kompanija je pozvala kupce da prestanu da koriste “beni kodži” pilule koje su reklamirane kao suplement za smanjenje holesterola i krvnog pritiska.
Ta pilula je zapravo pirinač fermentisan vrstom crveno-ljubičaste plesni (monascus purpureus) koja se koristi i kao boja za razne prehrambene proizvode.
Iz kompanije “Kobajaši” sumnjaju da je problem nastao nedetektovanjem toksične supstance u buđi, a pogođene mušterije su prijavile simptome poput promenjene boje urina, otečenih udova i umora.
“Iako revnosno utvrđujemo činjenice i uzročne odnose, želimo ovo da objavimo radi brzog otkrivanja informacija. Naša kompanija je uvek stavljala zdravlje mušterija na prvo mesto i iskreno se izvinjavamo povodom ove situacije”, rekli su iz Kobajašija.
DORTMUND: Reprezentativci Srbije su na sjajan način stavili tačku na učešće na 36. ISAS kupu u Dortmundu. Poslednjeg dana seniorskog turnira naše takmičarke su osvojile dve medalje. Sanja Vukašinović je stigla do srebra, a Teodora Vukojević do bronze u gađanju malokalibarskom puškom iz trostava. U finale za muškarce plasirao se Lazar Kovačević i na kraju […]
Otkriven protein koji može popraviti DNK oštećenja i potencijalno postati ključ u borbi protiv raka. Naučnici su otkrili protein koji ima sposobnost da direktno popravi oštećenja DNK i koji bi mogao igrati ključnu ulogu u razvoju vakcine protiv raka. Ovaj revolucionarni protein, poznat kao DdrC, pronađen je u otpornim bakterijama Deinococcus radiodurans i pokazuje izuzetne […]