Ideja uvođenja socijalne penzije postaje sve prisutnija u javnosti Srbije, a prema najavama, cilj je da se najugroženijim građanima obezbedi dostojanstvena starost. Ova vrsta socijalnog davanja predviđa da podršku dobiju oni koji, iako su radili, nisu ostvarili pravo na redovnu penziju.
Prema trenutnim planovima, pravo na socijalnu penziju imali bi muškarci stariji od 65 godina i žene starije od 63,5 godina. Pored starosnog kriterijuma, uslov za dobijanje ovog dodatka jeste da korisnici nema nikakve druge prihode. Socijalna penzija bi bila oblik pomoći za sve one koji su, iako nisu uspeli da se penzionišu, dali doprinos društvu kroz rad.
Socijalna penzija u svetu
Ova vrsta pomoći već postoji u više od 100 zemalja širom sveta, gde socijalna penzija omogućava najugroženijima minimum dostojanstvene egzistencije. Prema rečima ministra za brigu o selu Milana Krkobabića, ova penzija bi predstavljala nadoknadu za one koji su tokom života bili marljivi, a nisu uspeli da ostvare uslove za penzionisanje.
– Socijalna penzija biće podrška za one koji su se nesebično trudili, ali nikada nisu uspeli da ostvare pravo na penziju. Želimo da onima koji su celoživotno radili, a nemaju penziju, obezbedimo neku vrstu sigurnosti i dostojanstva – istakao je Krkobabić.
Socijalna penzija za žene minimum 150 evra
Kada govorimo o položaju žena na selu, pogotovo onima starije dobi, a koje nisu u penziji i nikada neće biti, mislimo pre svega na uvođenje socijalne – garantovane penzije ne manja od 150 evra”, izjavio je nedavno Krkobabić.
– Za nas, za društvo u celini od posebne nacionalne i državne važnosti je da postignemo saglasje oko toga da su žene u selima ključni, odlučujući i najvitalniji deo odbrane opstanka sela Srbije.
Većina korisnika iz seoskih područja, uglavnom žene
Očekuje se da će najveći deo korisnika ovih penzija biti stanovnici ruralnih krajeva, a među njima najviše žena. Ministar Krkobabić naglasio je potrebu da se poboljša socio-ekonomski položaj žena u selima, gde mnoge od njih ne ostvaruju prihode niti se osećaju uključeno u društvene tokove.
– Potrebno je da tim ženama omogućimo stabilan izvor egzistencije. One moraju da imaju sredstvo za život, pravo na svoje mišljenje, i osećaj poštovanja. Ove žene, naše majke, bake, sestre i supruge, zaslužuju dostojanstvo i priliku da se osećaju važnima – poručio je ministar.
Uz planove za početak prikupljanja podataka o potencijalnim korisnicima, jasno je da bi uvođenje socijalne penzije moglo doneti značajne promene za najranjivije građane Srbije.