SOLARNA ELEKTRANA ZA DOMAĆINSTVA: Kome se isplate kilovati od sunčanih dana

Ako neko većinom koristi struju u zelenoj zoni, ulaganje u solarne panele neće biti isplativo. Međutim, za one koji su često u plavoj ili crvenoj zoni, solarna energija može biti spas.

Srbija ima dovoljno sunčanih dana godišnje, što čini ugradnju solarnih panela isplativom. Pitanje nije da li se treba okrenuti solarnoj energiji, već šta je potrebno da biste postali kupac-proizvođač. To omogućava niže račune za struju i aktivno učešće u proizvodnji čiste energije.

Prozjumeri u Srbiji

Termin kupac-proizvođač ili prozjumer uveden je u srpsko zakonodavstvo 2021. godine donošenjem Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije. Prozjumeri sada mogu ne samo trošiti, već i proizvoditi struju.

Registrovano je 3.268 prozjumera. Veliko interesovanje pospešile su subvencije, smanjenje poreza i naknada. Među njima prednjače domaćinstva sa 2.411 prijava, dok stambene zajednice imaju samo tri. Privredna društva, uključujući industrijske objekte, manastire, škole i vrtiće, izgradila su 857 solarnih elektrana.

Domaćinstva mogu postaviti solarne elektrane snage do 10,8 kW, dok privredna društva mogu i do 150 kW. Izgradnja solarne elektrane na krovu porodične kuće ne zahteva dozvolu, ali je potrebno zadovoljiti određene tehničke uslove: stanje elektroinstalacija, kutije s osiguračima, uzemljenje i gromobranske instalacije, kao i stabilnost krovne konstrukcije. Kupac-proizvođač mora biti vlasnik objekta i instalacije.

Energetska efikasnost

Najjeftinija energija je ona koja se ne potroši, pa stručnjaci prvo preporučuju ulaganje u toplotnu izolaciju i stolariju, što može doneti uštede do 40 procenata. Od ove godine, u 44 grada i opštine, raspisuju se javni pozivi za subvencije do 90% ukupne vrednosti energetske sanacije domaćinstva.

Ako potrošnja struje ostane visoka, važno je proceniti u kojoj se zoni potrošač nalazi. Onima u zelenoj zoni solarne elektrane neće biti isplative, dok potrošačima u plavoj ili crvenoj zoni mogu biti veoma korisne.


Vladan Šćekić, programski direktor Centra za unapređenje životne sredine, objašnjava da ljudima u stanovima solarne elektrane nisu isplative zbog centralnog grejanja. Takođe, oni priključeni na toplovod nemaju velike troškove za energiju.

Ivana Jovčić, direktorka Centra za unapređenje životne sredine, dodaje da snaga solarne elektrane zavisi od potrošnje domaćinstva. Na primer, za godišnju potrošnju od 12.000 kWh potrebna je elektrana od približno 10 kW.

Prozjumeri mogu povući svu struju predatu elektrodistributivnoj mreži tokom godine, ali poslednjeg dana marta svi viškovi se anuliraju. Bolje je postaviti manju elektranu, pa kasnije dograditi po potrebi.

Analize pokazuju da prosečne potrebe domaćinstva može pokriti elektrana od šest kilovata, što košta oko 6.000 evra, dok subvencije države pokrivaju polovinu troška. Prvo je potrebno napraviti kalkulaciju potrošnje struje, zatim angažovati dobavljača i instalatera opreme, koji postavljaju panele, invertor i priključuju na mrežu.

Kvalitetni elementi za elektranu obično imaju garanciju od 15 godina, dok životni vek panela može biti od 30 do 40 godina. Efikasnost panela je ključna – visok učinak je preko 20% konverzije sunčeve svetlosti u energiju.


Brza ugradnja i promene navika

Izgradnja solarne elektrane traje od jedan do dva dana, dok se na priključenje čeka od 10 do 30 dana. Kada elektrana proradi, potrošači treba da koriste struju dok je sunca, kada je besplatna, i uključuju velike potrošače tada.

Cena energije iz sistema nije besplatna – cena je šest dinara bruto, što je isplativije od obične kupovine struje. Šćekić ističe da su ranije kupci-proizvođači plaćali naknadu na ukupnu preuzetu električnu energiju, dok je sada ta osnovica promenjena na razliku između preuzete i proizvedene struje.

Predviđa se više korisnika ako se usvoji model otkupa viškova na kraju perioda za poravnanje i podsticanje kroz povraćaj ili smanjenje PDV-a na opremu za izgradnju solarnih elektrana.

Podrška države

Srbija troši tri i po puta više energije od evropskog proseka, pa država podržava građane u zameni dotrajale stolarije, fasade, izolacije, neefikasnih kotlova, ali i u postavljanju solarnih kolektora i panela. Subvencije mogu pokriti do 65% vrednosti investicije, a građani mogu konkurisati u 137 gradova. Potrebno je pratiti internet stranicu lokalne samouprave za raspisivanje javnog poziva.

 

 

 

Magazin Politika

Related articles

DANAS HAOS NA NEBU, držite se hlada PAZITE NA OČI I KOŽU Posebno je važno da u prirodi NE RADITE OVO

Vratilo nam se pravo leto usred aprila, sunčani dani donose nove opasnosti. Republički hidrometeorološki zavod upozorio je na pojačan nivo zračenja. Naime, u utorak će UV indeks  “ući u narandžasto” na Zlatiboru, u Sjenici, na Kopaoniku, kao i u Peći, Prizrenu, Prištini i u Vranju. Najavljena vrednost UV indeksa biće šest, što je visoka vrednost. […]

VELIKI PAD PROFITA MERCEDES-BENCA ZBOG SLABE PRODAJE U KINI

Štutgart – Mercedes-Benc, jedan od vodećih nemačkih proizvođača luksuznih automobila, suočava se sa ozbiljnim padom profita u trećem kvartalu 2024. godine, usled slabe prodaje na kineskom tržištu. Prema novim podacima, kompanijin profit pre oporezivanja i kamata (EBIT) je između jula i septembra smanjen za čak 48% u odnosu na isti period prošle godine, dostigavši 2,5 […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *