Digitalizacija procesa ozakonjenja objekata, unapređenje energetske efikasnosti kroz veću upotrebu obnovljivih izvora energije i pokretanje sistema eProstor za izradu prostornih planova, postavljeni su kao glavni prioriteti Saveza za imovinu i investicije, na nedavno održanoj konstitutivnoj sednici u NALED-u. Ovi koraci, koji su usklađeni sa inicijativama Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, otvaraju vrata masovnoj legalizaciji objekata širom Srbije.
Brže rešavanje imovinskih zahteva i uvođenje eAukcija
U naredne dve godine, Savez će se posvetiti ubrzanju upisa nepokretnosti, posebno u slučajevima kada dokumentacija nije potpuna, kao i digitalizaciji sudskog procesa, kroz uvođenje elektronske komunikacije za sve učesnike u postupcima. Takođe, najavljena je primena eAukcija za prodaju imovine u stečajnim postupcima i prodaju javne imovine, čime će se ubrzati rešavanje dugogodišnjih sporova u vezi sa poljoprivrednim zemljištem između zadruga i kompanija koje su ga otkupile.
Predsednik Saveza, Marko Jović iz kompanije A1, naglasio je važnost modernizacije infrastrukture:
Industrija mobilnih komunikacija suočava se sa uvođenjem novih tehnologija, uključujući 5G mrežu, koja je ključna za predstojeći Expo 2027. Zato je pojednostavljenje procedure za postavljanje baznih stanica prioritet – istakao je Jović.
Za konverziju 2.200 zahteva
Na sednici je kao najveći rezultat Saveza istaknut doprinos ukidanju naknade za konverziju, što je omogućilo privredi da planira nove investicije vredne stotine miliona evra.
Za godinu dana od kada je naknada ukinuta, podneto je više od 2.200 zahteva, a pozitivno je rešeno više od polovine.

Expo 2027 kao prilika za promociju Srbije
Sednici je prisustvovao i Dejan Tomašević, savetnik direktora preduzeća Expo 2027, koji je najavio dolazak više od četiri miliona posetilaca iz 120 zemalja.
Cilj nam je da oborimo rekord prethodnog Expa, na kojem je bilo 114 izlagača. Svi su uzbuđeni da se predstave na temu “Igraj za čovečanstvo” u Srbiji, što će privući brojne međunarodne događaje – rekao je Tomašević.
Platforma „Budi deo plana“ i nagrada za pametne gradove
Među projektima Saveza, posebno se ističe platforma „Budi deo plana“ koja građanima omogućava direktno učešće u prostornom planiranju. Zahvaljujući ovoj inovaciji, grad Kragujevac je osvojio treće mesto na Seoul Smart City Prize takmičenju, koje nagrađuje projekte u kategoriji Human-CentriCity. Ovu nagradu ustanovila je Svetska organizacija pametnih gradova (WeGO) u saradnji sa Vladom grada Seula, sa ciljem da promovišu gradove koji odgovaraju na izazove četvrte industrijske revolucije.
Savez za imovinu i investicije broji blizu 90 članova iz različitih sektora, uključujući privredu, strane investitore, lokalne samouprave i institucije, a deluje u okviru NALED-a i u saradnji sa međunarodnim partnerima. Njihov zajednički cilj je stvaranje bolje investicione klime i osiguranje pravne sigurnosti u Srbiji.
