Srpski TAG uređaji za elektronsku naplatu putarine uskoro će moći da se koriste i u Grčkoj, što će značajno olakšati vozačima prolazak kroz naplatne rampe bez nepotrebnog zaustavljanja. Kako su najavili iz Javnog preduzeća “Putevi Srbije”, sistem bi trebalo da proradi do početka letnje sezone, dok se do kraja godine očekuje i povezivanje sa autoputevima u Hrvatskoj.
RAST BROJA KORISNIKA
Prema rečima Darka Savića, pomoćnika izvršnog direktora Sektora za naplatu putarine, srpski TAG uređaji već se koriste u tri zemlje regiona, a uskoro će važiti u pet država.
„Samo prošle godine, 80 miliona vozila prošlo je kroz naplatne stanice u Srbiji, što predstavlja rekordan broj kada je reč o naplati putarine. U decembru su otvorene tri nove naplatne stanice, a planirano je da se u ovoj godini taj broj dodatno poveća“, izjavio je Savić.
Trenutno, u Srbiji je registrovano 900.000 korisnika elektronske naplate putarine, dok oko 105.000 vozača aktivno koristi ovaj sistem.
GDE TAG VEĆ FUNKCIONIŠE?
Od juna 2023. godine, srpski TAG može da se koristi u Crnoj Gori, dok je od jula prošle godine omogućen i na autoputevima Severne Makedonije. Uvođenjem ovog sistema u Grčku i Hrvatsku, vozači iz Srbije će moći da putuju nesmetano i bez čekanja, što je posebno značajno tokom letnje turističke sezone, kada su gužve na naplatnim rampama ogromne.
KOLIKO KOŠTA I KOJE SU POGODNOSTI?
Cena TAG uređaja iznosi 2.022 dinara, a korisnici sami određuju iznos koji žele da dopune na svom računu. Sam uređaj nema rok trajanja, što znači da može da se koristi sve dok je tehnički ispravan.
Osim što omogućava brži prolazak kroz naplatne stanice, vlasnici TAG uređaja imaju pravo i na posebne popuste. Standardni popust iznosi 10%, dok korisnici električnih automobila ostvaruju dodatnu pogodnost od 13%.
Očekuje se da će širenje ovog sistema dodatno poboljšati protočnost saobraćaja, smanjiti gužve na naplatnim rampama i doprineti udobnijem i bržem putovanju ka omiljenim turističkim destinacijama u regionu.


