STUPILA NA SNAGU NOVA ZABRANA PUTOVANJA U SAD

Nova uredba donosi dodatna ograničenja za državljane brojnih zemalja, dok građani Srbije i dalje čekaju na bolji status u vezi sa američkim vizama

VAŠINGTON – Odluka američke administracije o zabrani putovanja za državljane 12 zemalja, uglavnom iz Afrike i Bliskog istoka, zvanično je stupila na snagu. U pitanju je najnoviji potez Bele kuće koji ima za cilj, kako je obrazloženo, poboljšanje bezbednosnih protokola i zaštitu američkih granica.

Zabranu je prethodne nedelje potpisao bivši predsednik Donald Tramp, a odnosi se na državljane sledećih zemalja: Avganistan, Mjanmar, Čad, Kongo, Ekvatorijalna Gvineja, Eritreja, Haiti, Iran, Libija, Somalija, Sudan i Jemen.

Ograničenja i za dodatne države

U istom dokumentu precizirano je da su pojačana ograničenja uvedena i za građane Burundija, Kube, Laosa, Sijera Leonea, Togoa, Turkmenistana i Venecuele – i to za one koji se trenutno nalaze van teritorije SAD i ne poseduju validnu američku vizu.

Ova zabrana ne utiče na lica koja već imaju izdate vize,” navodi se u uputstvu poslatom američkim diplomatskim predstavništvima širom sveta. Drugim rečima, oni koji su ranije dobili vizu, i dalje imaju pravo ulaska u SAD, pod uslovom da je njihova viza i dalje važeća.

Srpski pasoš

Građani Srbije, iako nisu pogođeni ovom zabranom, i dalje se suočavaju sa rigoroznim viznim režimom kada je u pitanju putovanje u Sjedinjene Države. Prema poslednjim podacima američkog Stejt departmenta, procenat odbijanja turističkih (B1/B2) viza za srpske državljane iznosi oko 14%, što našu zemlju stavlja u nepovoljan položaj u poređenju sa nekim susednim državama.

Na primer, Hrvatska je, zahvaljujući niskom procentu odbijenih viza (ispod 3%), postala deo američkog Visa Waiver programa, što znači da njeni građani mogu da putuju u SAD bez vize do 90 dana. Mađarska i Slovenija već godinama uživaju isti status. Bosna i Hercegovina i Severna Makedonija, s druge strane, suočene su sa sličnim izazovima kao i Srbija, i još nisu kvalifikovane za ukidanje viza.

Geopolitika u pozadini odluka

Iako Sjedinjene Američke Države javno navode bezbednosne razloge i administrativne kriterijume kao osnovu za ove zabrane i ograničenja, brojni analitičari tvrde da se u pozadini kriju i geopolitički interesi. Države poput Irana i Venecuele, koje su decenijama u složenim odnosima sa Vašingtonom, često se pojavljuju na listama sa pojačanim restrikcijama.

Ujedno, zemlje poput Eritreje i Somalije suočene su sa hroničnom političkom nestabilnošću, što je, prema zvaničnim američkim izvorima, razlog za zabrinutost kada je u pitanju proces izdavanja viza i proveru identiteta.

Budućnost viznog režima za Balkan

Građani Srbije, i pored bliskih političkih odnosa sa SAD, još uvek ne ispunjavaju sve kriterijume za ukidanje viza. Glavni izazovi ostaju procenat odbijenih aplikacija, kao i tehnički zahtevi koje američka administracija postavlja – uključujući biometrijske standarde, bezbednosnu saradnju i razmenu podataka.

“Postoji nada da će se vize za Srbiju ukinuti u narednim godinama, ali sve zavisi od ispunjavanja administrativnih i bezbednosnih uslova,” istakao je izvor iz diplomatskih krugova u Vašingtonu.

Za sada, svi građani Srbije koji planiraju da putuju u Ameriku moraju da prođu kroz standardnu viznu proceduru, koja podrazumeva online aplikaciju, plaćanje takse i intervju u ambasadi.

Politika

Related articles

Da li je duša besmrtna

Da li ljudska duša živi i posle smrti? Šta se dešava sa našim duhom nakon što naše fizičko telo umre? Ovo je najstarije pitanje čovečanstva, koje proganja ljudsku vrstu otkad postojimo. Pitanje na koje su mnogi pokušali da odgovore od najranijih vremena. Filozofija, nauka i religija Filozofija, nauka i religija su se na različite načine […]

U FEDERACIJI BIH NA MREŽU PRIKLJUČENA 731 SOLARNA ELEKTRANA

Na distributivnu mrežu Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) priključena je 731 solarna elektrana, navodi se u saopštenju Regulatorne komisije za energiju u Federaciji BiH. Prema statističkim podacima do kraja 2021. godine na mrežu su priključene 453 solarne elektrane, te da je primećen značajan porast priključenih elektrana jer ih sada ima 731. Kako je u toku prikupljanje podataka […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *