Uprkos klimatskim izazovima, prinosi šećerne repe ove godine pokazuju solidne rezultate, a najviše repe dolazi iz Srema.
Kompanija Sunoko, deo MK Grupe, najavila je da će ove godine proizvesti oko 180.000 tona šećera u svojim prerađivačkim centrima. Ova proizvodnja temelji se na ovogodišnjem rodu šećerne repe, koji je dostigao ukupno 1,4 miliona tona, sa prosečnim prinosom od 42 tone po hektaru.
SREM PREDNJAČI U PRINOSIMA
Najbolji rezultati zabeleženi su u Sremu, gde su poljoprivrednici ostvarili prinos od 51 tone po hektaru, dok je u Bačkoj prinos bio oko 42 tone, a u Banatu najniži, svega 33 tone po hektaru. Ovi rezultati su postignuti uprkos ekstremnim vremenskim uslovima, uključujući rekordne temperature tokom leta, koje su smanjile potencijalne prinose za čak 25 odsto.
KLIMATSKI USLOVI I UTICAJ NA KVALITET REPE
Direktor kompanije Sunoko, Slobodan Košutić, izjavio je da su klimatske promene, posebno suša, imale značajan uticaj na kvalitet i prinos repe. Na mnogim parcelama biljke su odbacile listove i počele da odumiru, dok je invertni šećer u korenu doveo do većih gubitaka tokom prerade. Posebno je u Banatu i Sremu trula repa dodatno zakomplikovala proces vađenja i prerade.
Kako bi se prilagodili narušenom kvalitetu repe, bilo je potrebno modifikovati tehnološke procese u šećeranama, što je uzrokovalo povećanje troškova proizvodnje.
ISTRAŽIVAČKI CENTAR U FOKUSU BORBE PROTIV PROBLEMA
Prema rečima direktora Istraživačko-razvojnog centra, Saše Rajačića, ove godine je poseban akcenat stavljen na rešavanje problema gumoznog korena i zaštitu biljaka od cerkospore. Ogledi su pokazali visoku efikasnost novih insekticida i metoda za suzbijanje insekata koji prenose fitoplazmu – patogena koji uzrokuje propadanje repe. Ove mere doprinele su iznadprosečnim rezultatima na parcelama gde su primenjene, čak i u ovako teškim uslovima.
PODRŠKA POLJOPRIVREDNICIMA
Na kraju godine, Sunoko je organizovao tradicionalni Seminar o šećernoj repi, gde su eminentni stručnjaci prezentovali najnovije tehnike zaštite i mineralne ishrane. Kompanija planira da nastavi pružanje podrške poljoprivrednicima i naredne godine, kako bi osigurala stabilno snabdevanje domaćeg tržišta šećerom.