SVE TAJNE DELIBLATSKE PEŠČARE: Zagajička brda, izletišta, ušuškana sela i lokalne vinarije… A Belocrkvanska jezera u komšiluku!

Deliblatska peščara se nalazi u Vojvodini i to na površini od oko 35.000 hektara. Prostire se na teritoriji čak četiri opštine- Vršac, Kovin, Bela Crkva i Alibunar. Zovu je i srpskom Saharom, jer je najveća evropska kontinentalna peščara. Nastala je delovanjem vetra koji je nanosio pesak i tako su nastale karakteristične dine.

Point production.
Point production.

Najviši deo Deliblatske peščare su Zagajička brda – zeleni brežuljci koji izgledaju kao sa razglednice. Ako ste imali prilike da vidite njihove slike na nekoj od društvenih mreža i pomislili da je sigurno korišćen neki od filtera zbog upadljivo zelene boje trave- ne, nije. Ona zaista izgledaju tako! Kako stići do njih? Ako idete iz Beograda, možete preko Pančeva i Kovina i idete do sela Grebenac, čijem ataru i pripadaju Zagajička brda (nekada su pripadala selu Zagajica, ali je u jednom trenutku dogovoreno da pripadnu Grebencu, a da on ustupi deo svog atara Zagajici). Kad uđete u atar sela Grebenac, odmah skrenete levo i nastavite pravo. U jednom momentu se završava asfaltni put i počinje zemljani, ali samo nastavite. Uskoro ćete videte tablu za Specijalni rezervat prirode Deliblatska peščara. Parkirajte kola i krenite u avanturu. Vrlo brzo će pred vama početi da se pojavljuju prvo niža brdašca, a onda sve viša. Staza do najviše tačke Zagajičkih brda iznosi oko sedam kilometara u jednom pravcu.

Point production.
Point production.

 

IZLETIŠTA U okviru Deliblatske peščare postoji i nekoliko izletišta, a najpoznatija su Devojčaki bunar i Čardak. Čardak je dobro polazište za istraživanje Deliblatske peščare, bilo da želite da šetate ili da vozite bajs. U centru izletišta je istaknuta mapa sa stazama, koje su dužine od tri do 12 kilometara. Kod ovog izletišta imate i restoran, ali i info centar, ukoliko vam je potrebna neka dodatna informacija, kao i terene za razne sportske aktivnosti.

Kada je reč o izletištu Devojčaki bunar, koje mnogi smatraju i najlepšim izletištem ovog specijalnog rezervata, tu možete videte crkvu brvnaru i napraviti fotografije u zaista veličanstvenoj prirodi. LOKALNE VINARIJE Ovde nije kraj iznenađenjima Deliblatske peščare. Ako ste se izmorili šetnjom i istraživanjem prirode, red je i da se odmorite i to na terasi neke od lokalnih vinarija gde se služe domaća, takozvana vina sa peska. Poznate vinarije ovog kraja su “Galot” i “Đorđe”, koja je smeštena na ogromnom imanju okruženom borovima i četinarima. Ove vinarije su u Banatskom Karlovcu.

SELA OVOG KRAJA/MOGUĆNOSTI ZA SMEŠTAJ

Ukoliko odlučite da ovde provedete odmor, mogućnosti za smeštaj su brojne i prilagođene svačijem džepu. Od apartmana, vikendica do luksuznih brvnara i modernih kuća sa bazenima u dvorištu. Sela ovog kraja (svih opština na kojima se prostore Deliblatska peščara) su pak priča za sebe. Da krenemo od Grebenca, čijem ataru i pripadaju Zagajička brda. U ovom selu se nalazi rumunska pravoslavna crkva, koja je sagrađena pre ravno 300 godina. U ovom selu je rođen i poznati pesnik Vasko Popa. Selo uređenjem i tipom gradnje kuća podseća na klasično vojvođansko selo. Odličan je izbor za bazu za obilazak Deliblatske peščare, pre svega Zagajičkih brda. Selo Šušara je poznato u ovom kraju, jer se na proleće i leto napuni kao košnica. Veliki broj ljudi dolazi ovde na vikende, a neki i celo leto zbog veličanstvene prirode. Jasenovo, najveće selo u opštini Bela Crkva, poznato je po slapovima na reci Karaš i plaži Gat.

Point production.

Tu je i najveći park skulptura od drveta na otvorenom u ovom delu Evrope. U ovom selu se svake godine organizuje Oktobar Fest- takmičenje u pripremanju lovačkog gulaša, riblje čorbe i pasulja. Deo Oktobar Festa je i takmičenje u spremanju bantske štrudle, ali i Festival rakija. Ova manifestacija je zaista atrakcija i tada veliki broj turista dolazi u Jasenovo. Upravo u ovom selu su snimani i filmovi “Dara iz Jasenovca” I “Zaspanka za vojnike”.

BELOCRKVANSKA JEZERA

Pored svega navedenog, u ovom kraju su i Belocrkvanska jezera. Ima ih šest: Glavno, Malo, Vračevgajsko, Šaransko, Šljunkara i Novo jezero. Plaže su dobro uređene, imate ležaljke, štandove sa hranom i pićem, kao i brojne restorane na obali.

Foto: Point Production

Suvišno je da napominjemo da u Beloj Crkvi imate i više nego bogatu ponudu smeštajnih kapaciteta, uključujući i tri kampa, za ljubitelje kampovanja. Dva kampa su pored Vračevgajskog jezera, a treći je u blizini Glavnog jezera. Odlično su uređeni, nalazi se u samoj prirodi, tik uz jezera.  Dakle, da rezimiramo. Šta sve dobijate dolaskom u ovaj kraj – šetnju kroz peščaru, zelena brda kao sa razglednice, degustaciju lokalnih vina sa peska, domaću klopu, pa kupanje u jezerima. Malo li je…

 

Tekst: Concretum.

Related articles

POSLEDNJI NERADNI DAN U 2024: ČEKA NAS PRODUŽENI VIKEND U NOVEMBRU

U 2024. godini, većina neradnih dana je već iskorišćena, a preostaje nam još samo jedan – 11. novembar, kada se obeležava Dan primirja u Prvom svetskom ratu. Ovaj praznik pada u ponedeljak, što znači da ćemo imati produženi vikend od tri dana, jer se lako može spojiti sa subotom i nedeljom, što će biti sjajna […]

PRVI DRAGULJ KOJI RASTE: NAUČNICI NAPRAVILI LABORATORIJSKI UZGOJENI RUBIN

Nauka je ponovo pomerila granice mogućeg, jer su istraživači uspeli da razviju prvi dragulj koji raste u laboratoriji. Reč je o rubinu, a za ovaj inovativni proces zaslužna je Sofi Bons, viši predavač i istraživač dizajna nakita na Univerzitetu Zapadne Engleske u Bristolu. Proces uzgoja dragulja u nakitu Bons je osmislila hemijsku tehniku koja omogućava […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *