Baš u srcu Đerdapske klisure, tamo gde se Dunav pretvara u mističnog čarobnjaka, odmah nakon Donjomilanovačke kotline, leži klisura Veliki Kazan.
To je mesto gde izgleda kao da se reka bori sa planinama, a nebo se ogleda u najdubljim plavetnilima vode, gde se kriju priče drevnih civilizacija i tajne skrivene među stenovitim liticama. Dunav ovde nije samo reka – on je žila kucavica prostora ispunjenog legendama, drevnim spomenicima i neobjašnjivim silama prirode.
Veliki i Mali Kazan: Geomorfološke čarolije
Dok se krećete kroz klisuru, naizmenično se otkrivaju Veliki i Mali Kazan, sa svojim specifičnostima:
- Veliki Kazan, širok i moćan, pruža utisak snage i misterije jer zbog brojnih izvora reka izgleda kao da vri.
- Mali Kazan, nešto uži, ali ne manje impresivan, skriva svoje tajne pod talasima.
Klisura je širine tek 150-170 metara, što je čini najužim delom Dunava. Vrhovi planine Miroč – Veliki Štrbac i Mali Štrbac – uzdižu se sa strana. Ove dve geomorfološke formacije, urezane u krševiti krajolik, šapatom vetra i žuborom vode prenose priče stare vekovima.
Trajanova tabla: Spomenik moći i misterije
Jedna od tih priča vodi nas do Tabule Traiane, Trajanove table, drevnog rimskog spomenika uklesanog u stenu. Spomenik, pravougaone osnove, visok 3,2 metra i širok 1,8 metara, vidljiv je samo sa reke. Na steni je natpis na latinskom jeziku, koji slavi cara Trajana i njegov osvajački pohod u periodu od 100 do 103 godine. Car Trajan je na ovom mestu gradio rim
ski put, a kasnije i čuveni Trajanov most, jedan od najimpresivnijih građevinskih poduhvata antike, prožet pričama o nadljudskim naporima i božanskoj volji.
Kako je Trajanov most pokorio reku
Legenda kaže da je car Trajan izgradio most preko Dunava kako bi olakšao prelazak svojih legija u pohod na Dakiju (današnju Rumuniju). Međutim, reka se nije lako pokorila volji ljudi. Zidari su se suočavali sa brojnim preprekama – od iznenadnih poplava do misterioznih nesreća. Nakon nekoliko godina mukotrpnog rada, most je završen i postao čudo starog sveta. Rimljani su verovali da su bogovi Dunava na kraju prihvatili Trajanovu volju, ali je most kasnije srušen kako bi se sprečilo da neprijatelji iskoriste njegovu moć.
Lepenski Vir: Misterija drevne civilizacije
U blizini Đerdapske klisure leži Lepenski Vir, jedno od najstarijih arheoloških nalazišta u Evropi, datirano između 9500. i 6000. godine p.n.e.. Posebno je zanimljivo što su kuće bile građene prema preciznim geometrijskim pravilima, sa trapezoidnim osnovama, što ukazuje na visok nivo matematičkog razumevanja tadašnjih stanovnika. Skulpture i tragovi rituala na ovom mestu nose nešto gotovo natprirodno, kao da svaki kamen ima dušu.
S vidikovca Ploče, Dunav je najspektakularniji
Okruženje Velikog Kazana deo je Nacionalnog parka Đerdap, gde priroda deluje kao svedok prošlosti i čuvar tajni. Vidikovac Ploče na planini Miroč pruža najspektakularniji pogled na Dunav, gde reka otkriva svoju najlepšu i najtajanstveniju stranu, zauvek urezana u dušu svakog putnika kao simbol večne povezanosti prirode, istorije i tajni.
Izvor: Concretum
Foto: Point Production