TAKSA NA UGLJEN-DIOKSID KAO KLJUČ BUDUĆE EKOLOŠKE TRANSFORMACIJE

Potencijalni prihod od ekoloških taksi u Srbiji mogao bi da dostigne čak 382 miliona evra do 2034. godine, ukoliko se uvede nacionalna taksa na ugljenik. Ovaj iznos obuhvata industrije aluminijuma, cementa, gvožđa, čelika i veštačkih đubriva, koje će već od 2026. godine biti podvrgnute pravilima CBAM regulative (Carbon Border Adjustment Mechanism).

Kako bi se osiguralo pravilno korišćenje prikupljenih sredstava, NALED predlaže formiranje Zelenog fonda. Sva sredstva prikupljena kroz ekološke takse bila bi usmerena u ovaj fond, koji bi finansirao projekte za unapređenje zaštite životne sredine. Ovakav sistem omogućio bi transparentnost i efikasnost, čime bi se dodatno motivisala domaća privreda da uloži napore u smanjenje zagađenja.

Predstavljena analiza o uticaju CBAM-a na srpske kompanije donela je niz preporuka kako bi domaće firme mogle da se pripreme za novi mehanizam EU. Ovaj sistem predviđa dodatne troškove za proizvode koji ulaze na evropsko tržište ukoliko ne ispunjavaju standarde smanjenja emisija ugljen-dioksida. Šefica Jedinice za zaštitu životne sredine u NALED-u, Sanja Knežević Mitrović, upozorila je da bi, ukoliko izvoznici iz Srbije ne prilagode svoje emisije u narednoj godini, mogli da se suoče sa poskupljenjem svojih proizvoda i gubitkom konkurentnosti. Rešenje leži u potpunom usklađivanju sa evropskim zakonodavstvom, uz uvođenje nacionalne takse na ugljenik i lokalnih taksi koje bi sprečile nelojalnu konkurenciju iz zemalja sa nižim standardima.

Fokus NALED-ovih reformi za naredne dve godine biće na razvoju primarne selekcije otpada na lokalnom nivou, uvođenju depozitnog sistema za prikupljanje ambalaže i unapređenju ekološkog oporezivanja. Predsednica Saveza za zaštitu životne sredine, Bojana Perić, istakla je da je upravljanje otpadom i dalje ključni izazov. U prethodne dve godine, NALED je realizovao nekoliko pilot-projekata za unapređenje sistema prikupljanja ambalaže, a dobijene preporuke poslužiće kao osnova za izmene regulatornog okvira.


CBAM – Carbon Border Adjustment Mechanism

Uredbu o uspostavljanju mehanizma za regulisanje prekograničnih emisija ugljenika CBAM – Carbon Border Adjustment Mechanism Evropski parlament usvojio je 2023. godine. Njegova svrha je oporezivanje robe koja je proizvedena van Evropske unije, a uvozi u zemlje EU i to ukoliko dolazi iz energetski intenzivnih industrija. 

Postulat na kom je CBAM razvijen je da se sve emisije koje izazivaju efekat staklene bašte tretiraju na isti način, bez obzira da li dolaze iz zemalja EU ili drugih država. Prelazna faza CBAM počela je u oktobru prošle godine, trajaće tri godine i služiće kao period prilagođavanja zemalja na CBAM i njegove odredbe. Od 2026. godine počinje puna primena, kada će emisije početi da se oporezuju po istim cenama kao na teritoriji EU.


Pored toga, analizirani su predmeti za koje bi zeleni kriterijumi mogli postati obavezni u javnim nabavkama. NALED će nastaviti da podržava Ministarstvo za zaštitu životne sredine u reviziji pregovaračke pozicije za poglavlje 27, kao i u proširenju mreže regionalnih deponija u okviru programa upravljanja čvrstim otpadom.

Trenutni sistem naplate ekoloških naknada, kako navode stručnjaci, nije u skladu sa principom “zagađivač plaća”, što otežava postizanje boljeg kvaliteta vazduha i voda. Iz NALED-a zaključuju da su izazovi veliki, ali da strateške reforme u oblasti ekologije donose ogromne mogućnosti kako za očuvanje prirode, tako i za ekonomski razvoj Srbije.

 

 

 

Dnevnik

Related articles

DANAS JE LESEROVDAN: ALEKSANDAR NEVSKI LEČI BOLESNE, SRPSKI KRALJ MU PODIGAO HRAM

Danas Srpska pravoslavna crkva i vernici obeležavaju praznik Prenosa moštiju Svetog Aleksandra Nevskog, jednog od najvažnijih svetitelja Ruske pravoslavne crkve. Heroj pravoslavlja Aleksandar Nevski, veliki ruski knez i sin kneza Jaroslava, zauzima posebno mesto u istoriji kao simbol borbe za očuvanje pravoslavne vere. Iako je reč o ruskom svecu, Aleksandra Nevskog poštuju svi pravoslavni narodi […]

Photo Vecteezy

RECIKLAŽOM DO MANJE SMEĆA NA DEPONIJAMA U Ivanjici počela implementacija projekta odvajanja kućnog otpada

U Ivanjici je obeležen početak implementacije projekta odvajanja kućnog otpada, a manifestaciji je prisustvovala državna sekretarka u Ministarstvu zaštite životne sredine Ivana Hadži Stošić. Manifestaciji su prisustvovali i predsednik opštine Momčilo Mitrović, menadžer programa EISP2 Džon Glejzburg i direktor JKP ,,Ivanjica’’ Aleksandar Mitrović. Početak je obeležen uz program u kojem su učestvovala deca iz Predškolske ustanove ,,Bajka’’, […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *