TAMBURICA FEST JE VID KULTURNE DIPLOMATIJE Da li ste znali da je kompozicija „Na lepom plavom Dunavu“ nastala u dvorcu u Futogu

Photo vecteezy

Nema Vojvodine bez tamburice, a ni leta bez „Tamburica festa“ koji će se ove godine, po 15. put, održati od 18. do 21. avgusta.

Pored tamburaške promenade, revije mladih tamburaša, tradicionalnog odmeravanja orkestara iz zemlje i inostranstva, takmičenja vokalnih solista na Tamburaškoj mondoviziji i već najavljenog spektakularnog koncerta Tamburaške filharmonije, posebni gosti biće članovi orkestra „Johan Štraus“ iz Linca.

Čuveni orkestar iz Austrije, ovogodišnje zemlje-prijatelja Tamburica festa, nastupiće treće festivalske večeri, u subotu, 20. avgusta.

– „Tamburica fest“ je u kategoriji kulturne diplomatije, pored Rusije, Kine, Mađarske, Italije i Turske, dobila još jednu zemlju prijatelja – Austriju, čiji je glavni grad Beč i centar kulture – ističe direktor „Tamburica festa“, dr Jovan Pejčić i potvrđuje da je saradnja dogovorena sa atašeom za kulturu i direktorom Austrijskog kulturnog foruma u Beogradu dr Adrianom Feiksom, prenosi portal Gradske info.

Motiv da se publici u srcu Novog Sada predstavi čuveni orkestar iz Linca organizatori su potražili u istorijskim činjenicama po kojima je kompozitor Johan Štraus Mlađi svoju karijeru započeo upravo u Novom Sadu, gde je 1847. godine održao svoj prvi veliki koncert, a nekoliko godina kasnije poneo epitet svetske zvezde.

Legenda kaže da je najpopularnija i najviše izvođena kompozicija „Na lepom plavom Dunavu“ nastala pre 155 godina u dvorcu u Futogu, koji je 1777. godine izgradio grof Andraš Hadik, gde se danas nalazi Poljoprivredna škola. Johan Štraus Mlađi je 1847. godine tu bio gost grofa Koteka, čija je porodica preuzela dvorac i po čijem je imenu danas poznat. Prema priči, inspirisan prirodnim lepotama, upravo tu je postavio prve note i osnove čuvenog valcera „Na lepom plavom Dunavu“, koji je premijerno izveden 15. februara 1867. godine. Plan je da naše ugledne goste iz Austrije, članove orkestra, povedemo u Futog da zajedno posetimo Kotekov dvorac, mesto nastanka legendarne kompozicije – otkriva dr Pejčić.

Orkestar „Johan Štraus“ iz Linca će, dan nakon koncerta u Novom Sadu, održati koncert u Somboru, takođe u organizaciji „Tamburica festa“.

– Kulturološka misija Tamburica festa je da čuva i širi tradicionalne, istinske vrednosti, što činimo već 15 godina. Naša želja je da, s obzirom na to da Novi Sad nosi titulu Evropske prestonice kulture, u nedelju, 21. avgusta, nesvakidašnjim celovečernjim koncertom počastimo i žitelje Sombora, grada fijakera, zelenila i kulture – poručuje dr Pejčić.

 

Izvor Gradske info

Related articles

GRADONAČELNIK DR PREDRAG TERZIĆ O PLANOVIMA, INVESTICIJAMA I OSTVARENIM SNOVIMA KRALJEVČANA: Sa auto-putem i aerodromom postajemo najznačajnije čvorište Srbije u 2023!

Malo ko bi pre desetak godina poverovao da će se 2022.u Kraljevu tražiti radnik više, proizvoditi mercedesovi kablovi i čuveni Levis i da će grad na Ibru biti treći u Srbiji sa auto-putem i aerodromom. Grad bez dugova, sa jasnim planom i vizijom ulaganja u bolji život građana privlači studente i radnike celog okruga, a […]

Photo Vecteezy

MAGIJA IVANJDANA: Otvaraju se nebo i zemlja, sunce zastaje, zaigra tri puta , a voda i biljke postaju lekovite

Običaji na Ivanjdan .Evo kako predvideti ljubavnu sudbinu, a kako privući sreću i zdravlje 7. jula. Ivanjdan je jedan od najradosnijih praznika – slavi se rođenje Svetog Jovana krstitelja, a ceo dan je ispunjen cvećem, mirisima i dobrom energijom. Na ovaj praznik se posebno praktikuju običaji sa cvećem i oni koji su povezani sa prirodom, a za Ivanjsko cveće […]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *