TAMBURICA FEST JE VID KULTURNE DIPLOMATIJE Da li ste znali da je kompozicija „Na lepom plavom Dunavu“ nastala u dvorcu u Futogu

Photo vecteezy

Nema Vojvodine bez tamburice, a ni leta bez „Tamburica festa“ koji će se ove godine, po 15. put, održati od 18. do 21. avgusta.

Pored tamburaške promenade, revije mladih tamburaša, tradicionalnog odmeravanja orkestara iz zemlje i inostranstva, takmičenja vokalnih solista na Tamburaškoj mondoviziji i već najavljenog spektakularnog koncerta Tamburaške filharmonije, posebni gosti biće članovi orkestra „Johan Štraus“ iz Linca.

Čuveni orkestar iz Austrije, ovogodišnje zemlje-prijatelja Tamburica festa, nastupiće treće festivalske večeri, u subotu, 20. avgusta.

– „Tamburica fest“ je u kategoriji kulturne diplomatije, pored Rusije, Kine, Mađarske, Italije i Turske, dobila još jednu zemlju prijatelja – Austriju, čiji je glavni grad Beč i centar kulture – ističe direktor „Tamburica festa“, dr Jovan Pejčić i potvrđuje da je saradnja dogovorena sa atašeom za kulturu i direktorom Austrijskog kulturnog foruma u Beogradu dr Adrianom Feiksom, prenosi portal Gradske info.

Motiv da se publici u srcu Novog Sada predstavi čuveni orkestar iz Linca organizatori su potražili u istorijskim činjenicama po kojima je kompozitor Johan Štraus Mlađi svoju karijeru započeo upravo u Novom Sadu, gde je 1847. godine održao svoj prvi veliki koncert, a nekoliko godina kasnije poneo epitet svetske zvezde.

Legenda kaže da je najpopularnija i najviše izvođena kompozicija „Na lepom plavom Dunavu“ nastala pre 155 godina u dvorcu u Futogu, koji je 1777. godine izgradio grof Andraš Hadik, gde se danas nalazi Poljoprivredna škola. Johan Štraus Mlađi je 1847. godine tu bio gost grofa Koteka, čija je porodica preuzela dvorac i po čijem je imenu danas poznat. Prema priči, inspirisan prirodnim lepotama, upravo tu je postavio prve note i osnove čuvenog valcera „Na lepom plavom Dunavu“, koji je premijerno izveden 15. februara 1867. godine. Plan je da naše ugledne goste iz Austrije, članove orkestra, povedemo u Futog da zajedno posetimo Kotekov dvorac, mesto nastanka legendarne kompozicije – otkriva dr Pejčić.

Orkestar „Johan Štraus“ iz Linca će, dan nakon koncerta u Novom Sadu, održati koncert u Somboru, takođe u organizaciji „Tamburica festa“.

– Kulturološka misija Tamburica festa je da čuva i širi tradicionalne, istinske vrednosti, što činimo već 15 godina. Naša želja je da, s obzirom na to da Novi Sad nosi titulu Evropske prestonice kulture, u nedelju, 21. avgusta, nesvakidašnjim celovečernjim koncertom počastimo i žitelje Sombora, grada fijakera, zelenila i kulture – poručuje dr Pejčić.

 

Izvor Gradske info

Related articles

U NIKŠIĆU USKORO POČINJE PROIZVODNJA SOLARNIH PANELA

Nedavno je zvanično počela sa radom EPCG Željezara Nikšić. Izvršni direktor te kompanije Đorđije Manojlović, kaže da je za sad zaposleno 200 bivših radnika Željezare, te da se početak proizvodnje solarnih panela očekuje za mesec i po, do dva. Uskoro će, kaže, biti raspisan i konkurs na kojem mogu da učestvuju svi zainteresovani. Manojlović je u emisiji […]

Sećate li se Sofronija Leghorna? Njegovo ime nosi jedna domaća životinja, evo po čemu se razlikuje od drugih

Ipak, domaća kokoška i dalje je najrasprostranjenija vrsta kokoške koja se gaji u Srbiji. Postoje različite pasmine domaćih kokošaka koje se uzgaju radi mesa i jaja. Neki primeri uključuju Starijačke, Babuške, Ravnogorce, Šumadinku, Kočiće i druge. Saseks kokoške su takođe popularne u Srbiji. Ova vrsta je srednje veličine, prilagodljiva različitim uslovima i karakteriše je dobra […]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *