Vlasnici električnih automobila u Holandiji suočavaju se sa ozbiljnim dilemama, jer trećina njih razmatra mogućnost prelaska na tradicionalna vozila sa motorima na unutrašnje sagorevanje, čim se ukinu poreske olakšice koje su trenutno na snazi. Ova saznanja dolaze iz najnovije studije koju su sproveli Holandska agencija za preduzetništvo (RVO), Univerzitet u Groningenu i Udruženje vozača električnih vozila, prenosi portal NL Tajms.
POVEĆANJE TROŠKOVA I SVE MANJE PODRŠKE
Rezultati ankete sprovedene među 3.500 vozača električnih vozila jasno pokazuju da skoro 60 odsto vozača planira da napusti električna vozila do 2030. godine, kada se poreske olakšice potpuno ukinu. Uz to, privatni korisnici električnih automobila moraće da plate veće poreze na putarine, budući da su električni automobili, zbog svojih težih baterija, značajno teži od klasičnih vozila. Ove promene, koje se očekuju već do kraja ove godine, učiniće električna vozila skupljim opcijama u poređenju sa vozilima koja koriste motore sa unutrašnjim sagorevanjem.
PREDNOSTI KOJE ELEKTRIČNI AUTOMOBILI DONOSE I UČINAK NA OKOLINU
Dok se smanjuje interesovanje za električna vozila među vlasnicima, holandska vlada se i dalje zalaze za ambiciozan cilj – da svi novi automobili prodati do 2030. godine budu bez emisije štetnih gasova. Ova inicijativa je deo širih napora da se do 2050. godine postigne nulta emisija štetnih gasova iz automobila, što bi imalo veliki uticaj na zaštitu životne sredine.
Međutim, kako pokazuje istraživanje, samo 29 odsto vozača smatra da holandska vlada zaista želi da podrži korišćenje električnih vozila među svojim građanima. Mnogi vozači gubi veru u stvarnu posvećenost vlade ovoj inicijativi, posebno zbog naglog povećanja troškova koji dolaze sa ukidanjem poreskih pogodnosti.
KAKO ĆE TO UTICATI NA BUDUĆNOST ELEKTRIČNIH VOZILA?
Pitanje je da li će vlasnici električnih vozila u Holandiji ostati verni ovoj ekološki prihvatljivijoj opciji kada postane ekonomski nepraktično. Kroz povećanje poreza i ukidanje postojećih olakšica, vlada može potaknuti ljude da ponovo pređu na vozila sa unutrašnjim sagorevanjem, koja, iako štetnija za okolinu, trenutno nude bolju ekonomičnost u pogledu troškova.
Holandija se suočava sa složenim pitanjem kako da balansira svoju ambiciju za očuvanje životne sredine i želje svojih građana za ekonomičnijim vozilima. I dok se električna vozila sve više smatraju budućnošću automobilske industrije, očigledno je da visok trošak održavanja ovih vozila može obeshrabriti mnoge vozače, koji će se verovatno vratiti na klasične automobile.


