U KOVAČICI ĆE SE PROIZVODITI ALKOHOL UMESTO ŠEĆERA Klimatske promene kao ključni faktor promene proizvodnje

Umesto fabrike šećera, u Kovačici će od druge polovine 2025. godine biti usmerena proizvodnja alkohola. Kompanija „Sunoko”, vlasnik bivše šećerane, planira da uloži više od 34 miliona evra u ovu novu fabriku, koja bi trebala da postane ekonomski stub ovog kraja Banata, kao što je to bila i šećerana. Iako se ovaj potez može činiti kao velika promena, iz kompanije poručuju da lokalno stanovništvo ne treba da se brine jer će fabrika alkohola preuzeti ulogu koju je nekada imala šećerana u tom regionu.

Klimatske promene kao izazov za proizvodnju šećera

Prema saopštenju kompanije, osnovni razlog za prelazak sa proizvodnje šećera na alkohol su klimatske promene koje utiču na smanjenje prinosa šećerne repe. U poslednjim godinama, region je suočen sa toplim i sušnim uslovima koji negativno utiču na kvalitet i prinos ove kulture. Ekstremna suša koja je pogodila područje tokom leta dovela je do smanjenja tehnološkog kvaliteta repe, što je uzrokovalo povećanje troškova proizvodnje i smanjenje dnevnih kapaciteta prerade. Uzimajući u obzir ove izazove, kompanija je donela odluku da se prebaci na proizvodnju alkohola.

I dalje proizvodnja šećera u drugim fabrikama

Iako se proizvodnja šećera u Kovačici menja, „Sunoko” će i dalje održavati fabrike u Vrbasu i Pećincima, gde će nastaviti sa proizvodnjom šećera. Ova strateška odluka treba da pomogne kompaniji da zadrži stabilnost na tržištu i da bude konkurentna na CEFTA i EU tržištima. Prema rečima predstavnika kompanije, za ostvarivanje visokih prinosa i kvaliteta u proizvodnji šećerne repe potrebno je mnogo više povoljnijih klimatskih uslova, što je u sušnim godinama, poput ove, dovedeno u pitanje.

Poljoprivrednici suočeni sa izazovima i padom cena

Iako su poljoprivrednici koji se bave proizvodnjom šećerne repe ove godine imali brojne izazove zbog nepovoljnih klimatskih uslova, neki su ipak ostvarili prihode. Tokom ove godine, repa je, iako pogođena sušom, donela prihode, ali izvozne cene belog šećera zabeležile su pad. U oktobru 2023. godine, cena je iznosila 756 evra po toni, dok je u oktobru 2024. godine cena pala na 616 evra po toni. Na domaćem tržištu, cena je ostala stabilna, ali izvoz je, prema podacima Uprave carina, porastao za čak 93% u odnosu na prethodnu godinu.

Svetska tržišta suočena sa smanjenjem zaliha šećera

Stručnjaci iz „Čarnikov grup ltd” i brazilske trgovinske kompanije predviđaju da će početak 2025. godine doneti pad svetskih zaliha šećera na najniži nivo u poslednjih šest godina, što može dodatno uticati na tržište šećera i njegovu cenu.

 

 

 

Politika

Related articles

SRUŠEN VISEĆI MOST preko Velike Morave kod Svilajnca: Bio je rizičan i stalno se krpio, gradi se novi betonski za sve vrste vozila (FOTO)

SVILAJNAC: Meštani sela Vojska kod Svilajnca godinama unazad preko Velike Morave prelaze preko dotrajalog visećeg mosta, koji je odavno bio spreman za rekonstrukciju. Građen je polovinom prošlog veka od strane JNA i samo jednom od tada renoviran. Uprkos opasnosti meštani su ga svaki dan koristili, jer im je najkraća veza sa susednim opštinama i imanjima […]

ZANEMARENI PINTERI NOVOG SADA Zanat koji je skoro nestao iz gradskog života

Prvi stanovnici Petrovaradinskog šanca bili su trgovci i zanatlije koji su opsluživali vojnu posadu na Petrovaradinskoj tvrđavi. Prema podacima iz 1772. godine, među 8.392 stanovnika Novog Sada, više od 1.000 njih bili su zanatlije – ćurčije, kovači, bačvari, opančari i mnogi drugi. Svi oni bili su organizovani u cehove, koji su se brinuli o interesima […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *