U Kraljevu obeležen Dan primirja u Prvom svetskom ratu

Na Dan primirja u Prvom svetskom ratu – 11. novembra, predsednik Privremenog organa grada Kraljeva dr Predrag Terzić sa saradnicima, kao i delegacije Raškog upravnog okruga, Vojske, Policije i brojnih udruženja, položili cveće i vence na Spomenik palim srpskim ratnicima otadžbine od 1912. do 1918. godine na Trgu srpskih ratnika u Kraljevu.

Prema rečima istoričara Nemanje Trifunovića, kustosa Narodnog muzeja Kraljevo, na današnji dan 1918. godine u šumi kod Kompjenja, grada u Francuskoj, u vagonu maršala Ferdinanda Foša potpisano je primirje između savezničkih sila Antante, odnosno Nemačka kao vodeća država Centralnih sila je kapitulirala i tako se završio Prvi svetski rat, ili Veliki rat, kako su ga nazivali savremenici.

Foto: Grad Kraljevo
Foto: Grad Kraljevo

„Jedna od zemalja koja je dala najveći doprinos pobedi Saveznika i pritom podnela ogromne žrtve bila je tadašnja Kraljevina Srbija. Više od 1.200.000 poginulih vojnika i civila, kao i onih koji su poginuli u logorima u Austrougarskoj i Bugarskoj, i više od pola miliona trajnih invalida, bile su posledice Velikog rata. Veliki doprinos ovom ratu dali su Kraljevo i Kraljevčani, pre svega vojni obveznici iz Kraljeva i okoline, koji su kao pripadnici Šumadijske divizije položili svoje živote na ratištima od Šapca i Cera, pa sve do do Soluna, o čemu svedoče brojni putevi i spomenici palim borcima, a oni koji su poginuli u zatočeništvu podizani su na seoskim grobljima širom našeg kraja“, objasnio je Trifunović.

Kao istoričar koji često izlazi na teren i istražuje stradalnike Kraljeva i kraljevačkog kraja u Prvom svetskom ratu, Trufinović je apelovao na građane da daju mali doprinos, što je i naš dug prema precima koji su položili svoje živote. za našu slobodu, čišćenjem spomenika u njihovoj okolini, ukoliko su zarasli u korov, kako bi ih institucije uočile i pružile adekvatnu zaštitu. Kako ističe, ti natpisi su izuzetno vredan istorijski izvor za istoričare u nedostatku arhivske građe i drugih dokumenata, pa je od velike važnosti da se sačuvaju od zuba vremena.

Potpisivanje mirovnog ugovora između sila Antante i Nemačke zaključeno je, simbolično, u 11.00 časova 11. dana 11. meseca 1918. godine, a čin potpisivanja konačnog mirovnog sporazuma zaključen je u Versaju 28. juna. 1919. godine.

 

Simbol kojim Srbija obeležava Dan primirja u Prvom svetskom ratu je takozvani cvet feniks, ili Natalijina ramonda, koja je simbol stradanja i iskušenja kroz koja je prošao srpski narod, kao i njegovih pobeda.

Foto: Grad Kraljevo

Related articles

Usvojili su dete, a kad su dečaku uradili dnk test, zanemeli su: Retko koja bi mužu oprostila ovakvu podvalu i podlost

Ispovest žene čiji se život raspada, zažalila je što je uradila DNK test. Na forumu sajta “Redit”, anonimna žena (41) podelila je neobičnu priču. Kao majka petoro dece, uvek je sanjala o velikoj porodici, ali je zbog zdravstvenih problema bila sprečena da ponovo zatrudni nakon četvrtog deteta. Iako već imala tri ćerke i sina, želja za […]

ORGANSKA POLJOPRIVREDA U SRBIJI RASTE PREVIŠE SPORO

Klimatske promene sve više ugrožavaju ekosistem, a organska poljoprivreda se nameće kao jedno od ključnih rešenja za održivu budućnost. Međutim, iako potražnja za zdravom, prirodno uzgajanom hranom neprestano raste, razvoj ovog sektora u Srbiji i dalje ide sporo. Udruženje Terra’s, jedno od najstarijih organizacija u Srbiji posvećenih organskoj proizvodnji, ove godine obeležava 35 godina postojanja. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *