U PARKU PRIRODE „TIKVARA” GODIŠNjE SE PRODA OKO 150 DOZVOLA ZA PECANjE Najviše se pecaju tolstolobik i bela riba

Sa leve obale Dunava proteže se Park prirode „Tikvara”, područje koje karakterišu šume mekih lišćara, a ceo prostor isprepletan je rukavcima Dunava i barskim površinama. Najveće je prirodno jezero Tikvara.

Na tim vodenim površinama dozvoljen je sportski ribolov, a kako je rekao ribočuvar u Parku Miroslav Tuckešić,  za deceniju svog rada, najčešći problemi sa kojima se suočavaju su ribokradice.

Foto: Magic moments

– I njih je sve manje. Desi se da neki pecaroši „ulete” sa Dunava, ali mi to brzo rešimo. Dozvoljeno je sportsko pecanje, no po zakonu riba može da se nosi i to na dnevnom nivou, jedna riba od pet kilograma ili tri komada do pet kila. Govorimo o kvalitetnoj ribi, odnosno šaranu, smuđu, somu i deveriki – kaže Tuckešić.

Najveća upecana riba u parku je tolstolobik od 45 kilograma.
– Deverika se nosi ako je do 35 centimetara, smuđ kamenjar 25 centimetara i ima ga u Tikvari. Babuška i tolstolobik se smatraju korovskim vrstama i mogu se nositi u neograničenim količinama. Što se tiče Tikvare, tolstolobik je preplavio jezero, no on je generalno problem u Srbiji. Biljojed je, pa kad dođe mrest ribe, on verovatno kupi i ikre sa obale i trave u kojoj su skrivene i na taj način smanjuje populacije drugih vrsta, što ga čini dominantnom vrstom u vodi. Pritom, Dunav je spojen sa Tikvarom, pa kad naiđe velika voda, on ulazi u jezero i preplavljuje ga – priča naš sagovornik.

Što se tiče poribljavanja, ribočuvar kaže da nemaju dozvolu za te aktivnosti, jer deo koji pripada Parku prirode „Tikvara” predstavlja prirodno mrestilište riba.

– Kilometar odavde je takozvano Jezero (Drveni most) koji je proglašen kao prirodno mrestilište i tu ne sme nikakav vid ribolova da se dešava. Sada dolazi mrest štuke, a od 1. marta čeka nas mrest smuđa. Mi čuvamo i dve jame koje se napune vodom kad nadođe Dunav, i kada tu bude ribe. Imali smo situacije da smo na vodi hvatali pecaroše sa mrežama i njih odmah sankcionišemo, no dešava se da nam i pobegnu, ali mreža ostane, te se skloni i spali – poručuje Miroslav.

Najveća upecana riba je, kaže, tolstolobik od 45 kilograma. On se u suštini ne peca, već se „drlja”, a to je u Parku prirode inače zabranjeno.

– Tim načinom hvatanja ribe može se oštetiti druga vrsta, zato je ovde zabranjeno.  Jednom u tri godine radimo izlov toltolobika, ali to je takva napast da se ne može iskoreniti. U suštini se najviše u mrežu hvata. Osim tolstolobika, najčešće se ulovi bela riba (deverika, crvenpreka, bodorka) i babuška, a s jeseni bude šarana i smuđa kamenjara.

Pecaroša ima, pa se tako godišnjih dozvola izda između 100 do 150, po ceni od 4.000 dinara, a dnevna dozvola je 1.300.

Related articles

NAVIKE KOJE NARUŠAVAJU ZDRAVLJE JETRE, A NISU POVEZANE SA ALKOHOLOM

Jetra je ključan organ za održavanje zdravlja, ali svakodnevne loše navike koje se često previđaju mogu ozbiljno da je oštete. Iako mnogi povezuju oštećenje jetre isključivo sa alkoholom, postoje i drugi faktori koji imaju štetan efekat na ovaj vitalni organ. Šećer – tihi neprijatelj jetre Istraživanja su pokazala da umerena konzumacija dodatih šećera može značajno […]

SKI-PAS JEFTINIJI OD KAFE NA KOPAONIKU: SKIJALIŠTE ŽARI KOD SJENICE OVE ZIME APSOLUTNI HIT!

Ljubitelji skijanja u Srbiji ne moraju da izdvajaju pravo bogatstvo za zimske sportove, jer pored poznatih destinacija poput Kopaonika i Zlatibora, postoji jedno malo, ali sve popularnije skijalište – Žari kod Sjenice. Ove zime, zahvaljujući povoljnim cenama i odličnim uslovima, postalo je pravi hit među skijašima! Najjeftinije skijalište u regionu – idealno za sve uzraste […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *