Pripreme u punom jeku
Srpski telekomunikacioni sektor ulazi u novu fazu digitalnog razvoja: Regulatorno telo za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) zvanično je najavilo da će tokom septembra objaviti oglas za javno nadmetanje za dodelu frekvencija namenjenih razvoju 5G mreže, dok se izdavanje dozvola očekuje do kraja godine.
Kako je potvrdila Ana Skočić iz RATEL-a, radi se o dodeli najviše tri pojedinačne dozvole za korišćenje radiofrekvencijskog spektra, i to u opsezima koji su ključni za uvođenje pete generacije mobilne mreže, posebno u frekvencijama 700 MHz i 3500 MHz.
„Stupanjem na snagu pravilnika o minimalnim uslovima, koji je u nadležnosti Ministarstva informisanja i telekomunikacija, stekli su se zakonski preduslovi da RATEL pokrene javno nadmetanje“, navela je Skočićeva za Tanjug.
Javne konsultacije pre nadmetanja
U okviru pripremne faze, RATEL je već formirao komisiju koja će izraditi kompletnu konkursnu dokumentaciju. Nacrt ovog dokumenta biće objavljen kako bi se sprovela javna rasprava.
„Građani i stručna javnost imaće najmanje mesec dana da daju komentare, predloge i primedbe, koje će se razmatrati pre konačnog usvajanja dokumentacije“, pojasnila je Skočićeva i dodala da se objava oglasa očekuje u septembru, a nakon toga sledi i aukcija spektra.
Sam oglas biće otvoren najmanje 45 dana, nakon čega će se sastaviti lista kandidata koji ispunjavaju uslove. Sledeći korak je aukcija, putem koje će se odabrati najpovoljniji ponuđači za korišćenje radiofrekvencijskog spektra.
Put ka digitalnoj transformaciji Srbije
Pionirski opsezi koje RATEL stavlja na raspolaganje smatraju se ključnim za budućnost srpske industrije i društva u celini.
„Očekujemo da, ukoliko sve ide po planu, prve dozvole za 5G frekvencije budu izdate već u decembru. Time stvaramo uslove za pokretanje nove ere u mobilnim komunikacijama“, naglašava Ana Skočić.
Ipak, kada će građani i privreda osetiti stvarne prednosti ove tehnologije, zavisiće i od operatera koji budu dobili dozvole i njihove poslovne strategije.
„Verujemo da će se 5G brzo proširiti, jer su se svi zainteresovani već pripremali. Ova tehnologija donosi izuzetne mogućnosti — od visokih brzina interneta, ultra-niske latencije, pa do masovnog povezivanja uređaja“, ocenila je ona.
Industrija u fokusu 5G koristi
Dok će korisnici uživati u bržem internetu bez kašnjenja, najveće promene očekuju se upravo u industriji.
„Najveći potencijal 5G tehnologije leži u razvoju digitalne ekonomije. Videćemo primenu u oblastima kao što su pametni gradovi, autonomna vozila, robotizovana proizvodnja i čak telemedicina,“ izjavila je Skočić, ističući da Srbija ulazi u epohu koja zahteva brze, stabilne i inteligentne mreže.
U eri kada se sve veći deo svakodnevnog života i ekonomije oslanja na pouzdanu i moćnu digitalnu infrastrukturu, uvođenje 5G mreže nije samo tehnički iskorak — to je temelj za budući razvoj društva.