VELIKA BRITANIJA RAZVIJA KVANTNI INTERNET KOJI JE NEMOGUĆE HAKOVATI

Univerzitet Heriot-Vat predvodi inovativni istraživački projekat uz značajnu podršku britanske vlade

Velika Britanija je poverila Univerzitetu Heriot-Vat vođenje ambicioznog projekta koji ima za cilj kreiranje kvantnog interneta budućnosti. Ova tehnologija, zasnovana na kvantnim principima, obećava ultra-sigurne komunikacione mreže koje će biti otporne na bilo kakve pokušaje hakovanja. Projekat je deo šire inicijative koja uključuje pet novih kvantnih tehnoloških centara, uz ukupno ulaganje od 160 miliona funti, kako bi Velika Britanija zadržala lidersku poziciju u oblasti kvantne tehnologije.


Kvantna tehnologija koristi jedinstvena svojstva subatomskih čestica za postizanje funkcionalnosti koje su nedostižne trenutnim tehnologijama. Iako je izuzetno kompleksna, njena primena obećava revolucionarne promene u mnogim oblastima, uključujući farmaceutska istraživanja i razvoj novih materijala.

Fokus na sigurnost i računarsku snagu

IQN centar će se usredsrediti na kreiranje velikih kvantnih mreža koje mogu distribuirati kvantnu zapletenost, omogućavajući razvoj sigurnih komunikacionih mreža otpornih na hakovanje. Kvantne mreže će takođe povezivati kvantne procesore nove generacije, pružajući ogromnu računarsku snagu i otvarajući mogućnosti za napredna istraživanja.

Uvođenje kvantnog interneta obećava neviđene nivoe sigurnosti, omogućavajući komunikaciju otpornu na sve vrste sajber napada. Ovo je od posebne važnosti u eri kada sajberkriminal predstavlja sve veću pretnju.

Pored sigurnosti, kvantni internet će omogućiti povezivanje kvantnih računarskih resursa, što će revolucionisati oblasti poput zdravstva, ubrzavajući otkrivanje lekova i omogućavajući personalizovane planove lečenja. Takođe će unaprediti veštačku inteligenciju, monitoring životne sredine i navigacione sisteme.

Univerzitet Heriot-Vat igra ključnu ulogu ne samo u okviru IQN centra, već i u tri druga nova kvantna centra. Ovi centri se bave kvantnim pozicioniranjem, navigacijom, vremenskim određivanjem, biomedicinskom senzorikom, kao i kvantnim snimanjem.

Industrijska saradnja je ključni element ovog projekta, sa preko 40 neakademskih partnera koji uključuju startapove, multinacionalne korporacije i organizacije poput Nacionalnog centra za sajber bezbednost. Ovi partneri pružaju značajnu podršku u prevođenju kvantnih inovacija u nove proizvode i usluge.

Finansiranje i podrška

Pet novih kvantnih centara finansira UKRI Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC), uz podršku drugih naučnih tela, sa ukupnim doprinosima partnera vrednim više od 54 miliona funti. Sekretar za nauku, inovacije i tehnologiju, Piter Kajl, istakao je značaj ovog ulaganja za unapređenje svakodnevnog života i razvoj ekonomije.


Kvantno omogućena ekonomija do 2035.

Velika Britanija teži da postane kvantno omogućena ekonomija do 2035. godine, a ovi centri predstavljaju ključni deo te strategije. Očekuje se da će podstaći značajan ekonomski rast i otvaranje novih radnih mesta u narednim godinama.

 

 

 

 

Telegraf

Related articles

KREĆE IZGRADNjA NOVE FABRIKE KOJA ĆE ZAPOSLITI 800 LjUDI: Osim stranih ivesticija jača se i domaća privreda, Čačak dobija još jednu industrijsku zonu

Krajem maja u Čačku kreće izgradnja velike strane fabrike u kojoj će biti mesta za 800 novih radnika, i to visokoobrazovanih. Uporedo sa stranima investicijama, u gradu na Moravi jačaju se i domaći privrednici. – Naš grad će u narednih nekoliko godina imati još jednu privrednu zonu pored Preljine i Konjevića i zone Cer koja […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *