VELIKA VEĆINA ZAPOSLENIH U SRBIJI PRIMA MANJE OD 140.000 DINARA

Zabrinjavajući podaci iz Srbije pokazuju da čak 87% zaposlenih prima platu koja je manja od 140.000 dinara, što je ispod minimalne sume potrebne za dostojanstven život. Ovaj iznos ne pokriva osnovne potrebe radnika i njihovih porodica, pokazuje najnovija analiza Centra za politike emancipacije.


Plata koja omogućava osnovne uslove za život

Prema navodima Centra, plata za život u Srbiji iznosi 144.457 dinara i predstavlja minimalnu zaradu koja bi radnicima omogućila pristojan život. Ova plata treba da pokrije osnovne troškove kao što su hrana, odeća, stanovanje, javni prevoz, komunalije, telekomunikacije, obrazovanje, kultura, zdravstvena zaštita, higijena i odmor.

  • “Plata za život definiše najniži iznos koji bi radnicima omogućio elementarno dostojanstven život. Nažalost, samo svaki deseti radnik ili radnica u Srbiji prima platu koja omogućava zadovoljenje ovih osnovnih potreba,” navode iz Centra.

Pozitivni rezultati privrede u suprotnosti sa niskim platama

Iako privreda Srbije beleži pozitivan rast već devetu godinu zaredom, sa neto dobiti od 8,2 milijarde evra u 2023. godini (što je 12,3% više u poređenju sa prethodnom godinom), radnici i dalje ne osećaju benefite ovog rasta.

  • “Vreme je da država zaštiti radnike i radnice i značajno poveća minimalnu cenu rada. Kompanije koje ostvaruju ogromne profite na leđima svojih zaposlenih treba da preuzmu odgovornost i omoguće im da izađu iz siromaštva,” ističu u Centru za politike emancipacije.

Podrška sindikata i građana

Deklaraciju o plati za život do sada je potpisalo četiri sindikalne centrale, preko dvadeset organizacija i oko 2500 građana. Ova deklaracija predstavlja važan korak ka promeni poslovnog modela koji trenutno radnike gura u siromaštvo.

 

 

 

Politika

Related articles

Zašto brzinomeri u automobilima pokazuju pogrešne brojke?

Verovatno ne postoji vozač koji na svom pametnom telefonu nema barem jednu aplikaciju za merenje brzine. Među najpopularnijima je Google Maps, koja pored tačnih informacija o lokacijama policijskih radara, saobraćajnim nesrećama i ograničenjima brzine, pruža i podatke o brzini kretanja vozila. Međutim, ako ste ikada upoređivali brzinu prikazanu na aplikaciji sa brzinom na brzinomeru vašeg […]

ISTORIJSKA PRESUDA U SAD: GUGL KRŠI ANTIMONOPOLSKI ZAKON

Američki sud je doneo presudu da je Guglprekršio antimonopolski zakon, ulažući milijarde dolara kako bi stvorio nezakoniti monopol na tržištu i postao dominantan globalni pretraživač. Ovo predstavlja prvu veliku pobedu američkih vlasti protiv jednog od najmoćnijih tehnoloških giganta. Nezakonit Monopol Gugla Okružni sud je presudio da Gugl ima nezakoniti monopol nad onlajn pretraživanjem, što je […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *