Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeležavaju praznik Svetog Simeona Mirotočivog, jednog od najznačajnijih svetitelja u istoriji srpskog naroda. Ovaj dan nije samo crkveni praznik, već i podsećanje na osnivača dinastije Nemanjića i njegovu ulogu u oblikovanju srpske države i duhovnosti.
Život i duhovna misija
Sveti Simeon Mirotočivi, rođen kao Stefan Nemanja, bio je vladar koji je značajno proširio srpsku teritoriju i aktivno se borio protiv bogumila. Ipak, njegov životni put odveo ga je ka monaštvu, gde je pronašao mir i duhovno ispunjenje.
Po povlačenju sa prestola, Stefan Nemanja se zamonašio i postao monah Simeon, nakon čega je otišao u manastir Vatoped na Svetoj Gori. Tu je zajedno sa svojim sinom, monahom Savom, obnovio čuveni manastir Hilandar, koji je Vizantijski car dodelio srpskim monasima. Ovaj manastir i danas predstavlja duhovno središte srpskog naroda i pravoslavlja.
Sveti Simeon je proveo poslednjih sedam meseci života u Hilandaru, gde je preminuo 26. februara 1199. godine. Njegov sin Sava Nemanjić, vođen željom da pomiri zavađenu braću Stefana i Vukana, preneo je mošti Svetog Simeona 1208. godine u Rašku, u manastir Studenicu, gde se i danas nalaze.
Svetac mira, ljubavi i vere
Epitet “mirotočivi” koji prati ime Svetog Simeona potekao je od čudesnog tečenja mira iz njegovih moštiju, što je narod tumačio kao božanski znak njegove svetosti. O njegovoj pobožnosti i posvećenosti Bogu najbolje govori zapis hilandarskog jeromonaha Domentijana, koji kaže:
“Mlad zavole da služi Bogu svetošću i pravdom pred Njim u sve dane života svoga.”
Sveti Simeon se smatra zaštitnikom porodice i roditeljstva, a posebno je poštovan među majkama i očevima. Tradicija kaže da ako se roditelji na ovaj dan iskreno pomole Svetom Simeonu za zdravlje i sreću svoje dece, njihove molitve bivaju uslišene.
Obeležavanje slave i običaji
Sveti Simeon Mirotočivi se proslavlja kao krsna slava u mnogim pravoslavnim domovima. Slavljenici ga obeležavaju slavskim kolačem, koljivom i vinom, uz osvećenje koje obavlja sveštenik. Ove godine praznik pada u posni dan, što znači da je i slavska trpeza prilagođena tom običaju.
Duhovno nasleđe i značaj
Delo i život Svetog Simeona ostavili su dubok trag u srpskoj istoriji, kako na političkom, tako i na duhovnom nivou. Njegova zadužbina, Studenica, jedan je od najvažnijih manastira u Srbiji, a Hilandar ostaje simbol pravoslavlja i svetionik srpske duhovnosti na Svetoj Gori.
Danas, kada vernici pale sveće i upućuju molitve, sećamo se ne samo njegovog istorijskog značaja već i poruke mira, ljubavi i jedinstva koju je ostavio svom narodu.
Sveti Simeone, moli Boga za nas!