Retko je koja direktiva EU toliko iznervirala građane. Zašto su flaše i čepovi neodvojivi? Cilj je smanjenje plastičnog otpada i bolja zaštita životne sredine, piše Dojče vele.
Do jula ove godine sve zemlje Evropske unije morale su da ukinu odvojive čepove na plastičnim bocama do tri litra i zamene ih neokidačima, što je deo direktive EU objavljene 2018. godine koja ima za cilj da smanji količinu plastike.
Do sada su proizvođači ovu direktivu u praksi sprovodili dobrovoljno, neki su već (postepeno) prešli na novi sistem u svom proizvodnom procesu. Ovo je obavezno od jula ove godine.
Naime, sve plastične flaše za jednokratnu upotrebu (do tri litra zapremine) moraju imati čep koji je povezan sa flašom i neodvojiv od nje. Bez obzira da li je u pitanju voda, koka kola, limunada ili mleko. To je deo paketa mera koje je Evropska unija usvojila 2019. Cilj je smanjenje količine plastičnog otpada.
Ali više (ne manje) plastike?
I pre usvajanja direktive Evropske unije pre pet godina, mogle su se čuti oštre kritike proizvođača pića.
Sudeći po rezultatima studije koju je naručilo Udruženje proizvođača mineralne vode (EFBV), upotreba čepova pričvršćenih za boce čak povećava potrošnju plastike u procesu proizvodnje. Osim toga, prelazak na nove procese u proizvodnom lancu značajno poskupljuje taj proces, posebno za srednja preduzeća.
“Ne skidaj me”
Iako neki proizvođači kao što je Koka-kola imaju poruku „Ne skidaj me“ na svojim kapama, ove nove privezane kapice izazivaju mnogo negodovanja potrošača na društvenim medijima. Žale se i udruženja potrošača.
Mnogi se slažu da ovi pričvršćeni čepovi smetaju prilikom pijenja. Međutim, sličnih protesta bilo je svojevremeno kada su uvedeni poklopci na limenkama, koji su morali da se „gurnu” u limenku prilikom otvaranja pića („ostani na”). Danas je sasvim normalno da se poklopci na limenkama ne odvajaju i odvojeno bacaju. Stoga se može pretpostaviti da će neraskidivi čepovi na plastičnim bocama za jednokratnu upotrebu takođe biti samo stvar navike.
Dnevnik, DW