Na Međunarodni dan borbe protiv dečjeg rada, zaštitnik građana Zoran Pašalić ukazao je na alarmantne podatke: više od 80.000 dece u Srbiji izloženo je nekoj vrsti radne eksploatacije koja ostavlja ozbiljne posledice po njihovo zdravlje i razvoj.
Siromaštvo i Zloupotreba
Pašalić je istakao da je dečji rad veoma retko posledica nebrige roditelja. Najčešće, uzroci su siromaštvo i zloupotreba od strane odraslih. Ova deca, koja često žive i rade na ulici, postaju žrtve sistema koji ne pruža adekvatnu zaštitu.
“U obavezi smo da jačamo zakonodavstvo i politike koje štite decu od iskorišćavanja, ali i da osnažujemo institucije koje sprovode zakone,” izjavio je Pašalić.
Ova izjava naglašava potrebu za efikasnijim mehanizmima koji će obezbediti eliminaciju radne eksploatacije dece na svim nivoima. Institucije moraju raditi zajedno kako bi se otklonili uzroci i posledice ovog ozbiljnog problema.
Najčešće Žrtve
Dečji rad najčešće pogađa one koji su najranjiviji – decu koja žive i rade na ulici. Ova deca su svakodnevno izložena fizičkim i psihičkim opasnostima koje mogu trajno narušiti njihov razvoj.
“Najvažnija obaveza nas odraslih je da obezbedimo zdrav psihofizički razvoj svoj našoj deci, a posebno deci koja su žrtve radne eksploatacije,” dodao je Pašalić.
Međunarodni dan borbe protiv dečjeg rada ustanovljen je 2002. godine kao podsetnik da postoje deca koja su, zbog zloupotreba odraslih, onemogućena da budu srećna i zadovoljna, da rastu i razvijaju se u humanim uslovima.
Izvor: Dnevnik