MLEČNA KRIZA U SRBIJI: VIŠKOVI, UVOZ I PAD CENA UGROŽAVAJU PROIZVODNJU

Kriza u mlečnom sektoru dostiže vrhunac : višak proizvodnje, smanjeni otkup, uvoz jeftinih sireva i sve veća zabrinutost domaćih farmera

Srpsko tržište mleka se nalazi u najozbiljnijoj krizi u poslednjoj deceniji. Dok farme beleže rekorde u proizvodnji, otkupne cene padaju, a uvoz niskokvalitetnih proizvoda dodatno pogoršava ionako složenu situaciju.

Prolećni višak: sezonski bum proizvodnje bez plasmana

Kako objašnjava Nenad Budimović, sekretar Udruženja za stočarstvo Privredne komore Srbije, sezona teljenja i pristizanje zelenog hraniva uticali su na povećanje količina sirovog mleka, ali bez adekvatne strategije otkupa i izvoza, tržište je preplavljeno.

„U ovom periodu godine uvek dolazi do rasta proizvodnje, ali ove godine je višak izraženiji jer otkup stagnira, a potrošnja ne raste,“ naglašava Budimović.

Pored toga, subvencije države i visoka cena otkupa u poređenju s regionom dodatno su stimulisali farmere da povećaju proizvodnju. Međutim, to je stvorilo paradoksalnu situaciju – viškove koje niko ne otkupljuje.

Uvoz sira sa palminim uljem potkopava domaću proizvodnju

Jedan od glavnih uzroka trenutnog problema, kako tvrde i predstavnici udruženja proizvođača, jeste masovni uvoz biljnih sireva, često niske kvalitete, koji su direktno ugrozili domaću proizvodnju.

„Prema podacima ministarstva, samo prošle godine uvezeno je preko 9.000 tona biljnih sireva. Ti proizvodi se prodaju pod imenom ‘sir’, a u sebi nemaju ni kap pravog mleka,“ iznosi zabrinutost jedan proizvođač iz Mačve.

Ministar Dragan Glamočić takođe je izrazio zabrinutost zbog ove prakse, navodeći da je čak 25% otkupljenog mleka izgubilo tržište zbog ulaska ovih proizvoda. On je istakao da će ubuduće ovi proizvodi morati da se jasno deklarišu i neće više moći da se nazivaju sirevima.

Pad otkupnih cena izaziva nezadovoljstvo farmera

Od kraja decembra, mnogi otkupljivači snizili su cene za čak 12 dinara po litru, što je izazvalo talas nezadovoljstva među proizvođačima. „Mlekare su najavile da će otkupiti sve količine, ali to se u praksi nije dogodilo. Umesto toga, cene padaju, a količine se odbijaju,“ kaže stočar iz okoline Užica.

Zbog te situacije, Ministarstvo poljoprivrede organizovalo je niz sastanaka između mlekara i proizvođača, posredujući u pokušaju da se uspostavi fer model otkupa.

Strategija i zakonske izmene na pomolu

Kako bi se zaštitila domaća proizvodnja, najavljeno je ograničenje uvoza mlečnih proizvoda i zamena na bazi palminog ulja, kao i izmene Zakona o poljoprivredi. One će precizirati rokove plaćanja za kvarljive proizvode, što je jedan od najvećih problema sa kojim se suočavaju mali proizvođači.

„Radimo zajedno sa Ministarstvom trgovine na regulisanju marži za mleko i mlečne proizvode. Cilj nam je da tržište postane predvidivije i održivo za sve učesnike,“ najavio je Glamočić.

Potreba za sistemskim rešenjem

Proizvođači godinama unazad traže preciznu finansijsku analizu čitavog lanca vrednosti – od farme do prodavnice. Bez nje, upozoravaju, teško je napraviti bilo kakvu realnu računicu ili planirati investicije.

„Moramo znati koliki je realan trošak proizvodnje, koliko dobijamo od mlekare i šta krajnji potrošač plaća. Bez te osnove, sve su mere privremene i ne rešavaju uzrok problema,“ zaključuje jedan od članova udruženja proizvođača mleka.

Situacija u mlečnom sektoru jasno ukazuje na potrebu za hitnim, dubinskim reformama koje bi osigurale opstanak domaće proizvodnje i fer uslove za sve aktere na tržištu.

Politika

Related articles

Atina: Akropolj zatvoren zbog ekstremnih temperatura

ATINA– Turistički lokalitet Akropolju Atini biće danas zatvoren od podneva do 17 časova zbog ekstremnih temperatura, saopštile su grčke vlasti. Odluka je doneta zbog zaštite i zaposlenih i posetilaca, prenosi Katimerini. Napominje se da Grčka danas i sutra prolazi kroz najtežih 48 sati toplotnog talasa, a očekuje se da će temperature dostići 43 stepena Celzijusa […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *