Ovde kristalna voda i mistične legende čine svaki trenutak nezaboravnim!
Skrivena u podnožju Homoljskih planina, nedaleko od naselja Žagubica, nalazi se jedno od najlepših prirodnih bogatstava Srbije – Vrelo Mlave. Ova prelepa prirodna oaza, poznata i kao Žagubičko vrelo, predstavlja izvor reke Mlave i privlači brojne posetioce zbog svoje netaknute prirode, kristalno čiste vode i mistične atmosfere.
Na nadmorskoj visini od 330 metara, vrelo izgleda kao manje jezero sa očaravajućom zelenom bojom vode, koja je rezultat refleksije okolne prirode i algi u plićim delovima. Izvorska voda izbija na površinu neprimetno, ostajući pretežno bistra. Voda ima providnost od 4 do 10 metara, dok je temperatura između 9,3 i 11°C. Najveća izmerena dubina vrela je 84 metra, mada zbog pritiska sifonskih kanala stvarna dubina može biti i veća.
Prirodni fenomen i izvor života
Vrelo Mlave je jedno od najvećih i najjačih kraških vrela u Srbiji, sa prosečnim protokom vode od oko 2.000 litara u sekundi. Izvor se nalazi u prelepom okruženju guste šume i krečnjačkih stena, a voda izvire iz dubokih podzemnih rezervoara, formirajući reku Mlavu koja teče kroz istočnu Srbiju.
Iako je Vrelo Mlave glavni izvor reke, cela reka je poznata po svojoj čistoći i bistrini. Lokalni stanovnici vekovima su koristili ovu vodu za piće, navodnjavanje i svakodnevne potrebe, a i danas mnogi dolaze da uživaju u svežini prirodne izvorske vode.
Legende i mističnost
Vrelo Mlave nije samo prirodni fenomen već i mesto oko kojeg su ispredane mnoge legende i priče. Veruje se da voda ima lekovita svojstva, a kažu da ko se jednom napije vode sa ovog izvora, uvek će se vraćati.
Blizina drugih turističkih atrakcija kao što su Homoljska pećina, manastir Gornjak, Lazarev kanjon, i vodopad Veliki Buk čini ovu destinaciju još privlačnijom za posetioce.
Kako doći do Žagubičkog vrela?
- Iz Beograda automobilom: oko 2,5 sata (preko A1/E75 i Rute 161).
- Od Ždrela: stižete za 40 minuta (preko Rute 161).
Tekst: Concretum
Foto: Point Production