ZA SUFINANSIRANJE 89 ZAŠTIĆENIH PODRUČJA 355 MILIONA DINARA

Upravljači zaštićenih područja na teritoriji Republike Srbije, potpisali su ugovore za sufinansiranje Programa upravljanja zaštićenim područjima. Ove godine sredstva su opredeljena za 89 zaštićenih područja, a izdvojeno je 355 miliona dinara, što je veći iznos nego prethodne godine.

“Zaštićena područja najvredniji su deo prirode, koja zbog svojih karakteristika zavređuju da imaju poseban status. Kako bismo održali i unapredili stanje prirode, neophodno je da čuvamo i unapređujemo zaštićena područja, a ove subvencije se dodeljuju upravljačima na osnovu Programa upravljanja, na koji je Ministarstvo dalo saglasnost u skladu sa Zakona o zaštiti prirode“, rekla je Irena Vujović Ministarka zaštite životne sredine, navodi se u saopštenju.

Kako je dodala, pored očuvanja postojećih zaštićenih područja, Ministarstvo svake godine trudi da poveća površinu pod zaštitom.

Izdvojena sredstva rukovodioci zaštićenih područja mogu da iskostite za čuvanje zaštićenog područja, poslove za uređenje ulaznih stanica, centara za posetioce, uređenje prostora za potrebe obrazovanja, očuvanje kulturnog nasleđa.

Fokus je i na praćenju stanja prirodnih vrednosti, naučnim i drugim istraživanjima, reintrodukciji, rekolonizaciji, rekultivaciji i drugim aktivnostima na tehničkoj i biološkoj zaštiti, i drugo.

Ove godine se prvi put sufinansiraju radovi i aktivnosti za dva nova zaštićena područja PIO “Stolovi” i PIO “Željin”, kojim upravlja JP „Srbijašume”.

Energetski portal

Related articles

SA TOPLIM VREMENOM SVE VIŠE BAKTERIJSKIH UPALA ŽELUCA I CREVA Samo ovako ćete sprečiti bolest

Bakterijske upale želuca i creva, odnosno gastroenterokolitisi, javljaju se tokom cele godine, a nešto češće tokom toplih dana. Uzročnici su patogene i uslovno patogene bakterije, među kojima su najčešće bakterije iz roda salmonela, kampilobakter, patogeni tipovi eširihija koli, šigela, kao i zlatni stafilokok. Visoke temperature izuzetno pogoduju rastu i razmnožavanju bakterija u hrani, posebno hrani životinjskog […]

AFLATOKSIN POSTAJE REGIONALNA PRETNJA

Sve toplije i suvlje klime pogoduju razvoju opasnog toksina u kukuruzu – Srbija i region pod pritiskom strožih standarda izvoza Problem prisustva aflatoksina u kukuruzu i drugim poljoprivrednim kulturama više nije izolovan slučaj, već je postao sistematski izazov za čitav region jugoistočne Evrope. Stručnjaci upozoravaju da će, ukoliko se ne preduzmu ozbiljne i precizne mere, […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *