ZAŠTO JE RAMZES DRUGI BIO NAJMOĆNIJI EGIPATSKI FARAON

Ramzes Drugi je pre 3.000 godina napustio svet, ali njegov uticaj i ime i dalje odzvanjaju kroz vekove. Njegovo blago i mumija sada su izloženi u Kelnu, pružajući jedinstven uvid u život jednog od najznačajnijih egipatskih faraona.

Veliki Vezir i Ratnik

Ramzes Drugi, poznat i kao Ramzes Veliki, vladao je Egiptom 67 godina (1279–1213 pre Hrista). Njegova vladavina ostala je urezana u istoriji zbog njegovih velikih dostignuća, uključujući bitku za Kadeš i prvi zabeleženi mirovni sporazum u istoriji.

Na početku svoje vladavine, Ramzes Drugi se suočavao s izazovima na severozapadu protiv libijskih plemena i moćnog Hetitskog carstva. Kao mladi ratnik, sticao je iskustvo na bojnom polju, a njegov preokret nastao je kada je postao faraon i preuzeo vođenje bitaka.

Bitka za Kadeš bila je jedna od njegovih najpoznatijih kampanja. Iako je Ramzes verovao da je pobeda osigurana, Hetiti su ga prevarili i pripremili zasedu. Bitka je završena bez odlučujuće pobede, ali faraon nije dozvolio da se istina razotkrije. Umesto toga, naložio je da se širom Egipta uklešu natpisi koji slave njegovu pobedu, što bi danas smatrali “lažnim vestima”.

Ambiciozni Graditelj

Pored svojih vojnih uspeha, Ramzes Drugi je bio i izvanredan graditelj. Njegova vladavina obuhvatala je ambiciozne projekte kao što su izgradnja Pi-Ramessesa (Njegove Rezidencije), Ramesseuma, i hramova Karnaka, Luksora i Abu Simbela. Njegova monumentalna grobnica puna zlata i srebra bila je odraz njegovog bogatstva i moći.

Nasleđe i Očuvanje

Nakon njegove smrti 1213. pre Hrista, mumija Ramzesa Drugog je sačuvana i danas se nalazi u Nacionalnom muzeju egipatske civilizacije u Kairu. Njegovo blago, uključujući kovčeg od kedra ukrašen hijeroglifima, često je premeštano radi zaštite od pljačkaša grobova.

Izložba „Ramzes i zlato faraona”, koja trenutno boravi u Kelnu, prikazuje statue, komade nakita, životinjske mumije i posmrtne maske, nudeći posetiocima jedinstven uvid u drevni Egipat. Zahi Havas, poznati arheolog i kustos izložbe, naglašava da izložba nije samo prilika da se divimo Ramzesovom blagu, već i da prikupimo sredstva za očuvanje egipatskog kulturnog nasleđa.

Zahtev za Povratak

Havas je takođe iskoristio priliku da ponovi zahtev za povratkom skulpture Nefertiti iz Berlina. Izložba će biti otvorena u Kelnu do 6. januara 2025. godine, a zatim će se preseliti u Tokio na proleće 2025. godine.

 

 

 

 

Magazin Politika

Related articles

LEDENI DANI PRED NAMA, KOŠAVA DONOSI OLUJNE UDARE

Srbija ulazi u prvu dekadu februara sa suvim, ali izuzetno hladnim vremenom, uz izražene jutarnje mrazeve i niske temperature koje će se kretati u okvirima proseka za ovaj period godine. Prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije, naredni dani donose hladne noći i jutra, dok će dnevne temperature ostati umerene, ali daleko od prijatnih. Hladno, ali […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *