Zašto se sve više stranaca zapošljava u Srbiji?

Od početka godine, Srbija je izdala oko 25.000 radnih dozvola strancima, što ukazuje na rastući trend dovođenja radne snage iz inostranstva. Istovremeno, na tržištu rada beležimo situaciju u kojoj preko 350.000 ljudi čeka na zaposlenje, dok je broj slobodnih radnih mesta nešto manji od 110.000. Postavlja se ključno pitanje: Zašto među domaćim radnicima nema dovoljno kvalifikovane radne snage i kako možemo zaštititi i poboljšati stanje na tržištu rada?

POTRAŽNJA ZA GRAĐEVINSKIM I MEDICINSKIM KADROVIMA

Milan Bosnić, direktor Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), ističe da postoji konstantna potreba za građevinskim radnicima, kao što su stolari, tesari, i operateri na CNC mašinama. Takođe, velika je potražnja za doktorima, inženjerima, i drugim visokokvalifikovanim radnicima. Međutim, paradoksalno je što, uprkos visokoj stopi nezaposlenosti, određene pozicije ostaju nepopunjene, što dovodi do potrebe za angažovanjem stranih radnika.

Bosnić je naveo konkretan primer medicinskih sestara, kojih u pojedinim delovima zemlje ima na birou, dok u drugim delovima postoji kronični manjak ovog kadra. To ukazuje na neravnomernu distribuciju radne snage, što otežava popunjavanje radnih mesta unutar zemlje.

ODLASCI U INOSTRANSTVO I NISKE PLATE

Dragan Todorović, predsednik Saveza samostalnih sindikata Beograda, ukazuje na problem niskih plata kao ključni faktor zašto domaći radnici napuštaju zemlju. Mnogi odlaze u inostranstvo da rade iste poslove za mnogo veće plate, dok domaći poslodavci i dalje pokušavaju da pronađu radnike za minimalne plate od 47.000 dinara. To je dovelo do povećanog dovođenja radne snage iz zemalja poput Indije i Bangladeša, gde su prosečne plate značajno niže.

DISBALANS IZMEĐU OBRAZOVNOG SISTEMA I TRŽIŠTA RADA

Jedan od osnovnih problema leži u tome što obrazovni sistem ne prati potrebe tržišta rada. Kako navodi Jelena Jevtović iz Unije poslodavaca Srbije, postoje škole za zanimanja koja više ne postoje na tržištu, što stvara disbalans između ponude i potražnje radne snage. Rešenje ovog problema vidi se u boljoj sinhronizaciji obrazovnog sistema sa realnim potrebama privrede.

PREKVALIFIKACIJA I OBUKE KAO REŠENJE

NSZ smatra da jedan deo rešenja leži u prekvalifikaciji i dodatnim obukama radnika. Međutim, da bi ovaj proces bio uspešan, neophodna je tješnja saradnja sa poslodavcima. “Pozivamo privredne subjekte da se jave lokalnim filijalama kako bi NSZ mogla da pomogne u pronalaženju potrebnog kadra ili da organizujemo obuke i prekvalifikacije,” kaže Bosnić.

Problem nedostatka kvalifikovane radne snage u Srbiji zahteva sveobuhvatan pristup. Neophodna je bolja povezanost između obrazovnog sistema, tržišta rada i privrede. U suprotnom, rastući trend izdavanja radnih dozvola za strance može postati pravilo, dok domaća radna snaga ostaje neiskorišćena.

Related articles

U FEDERACIJI BIH NA MREŽU PRIKLJUČENA 731 SOLARNA ELEKTRANA

Na distributivnu mrežu Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) priključena je 731 solarna elektrana, navodi se u saopštenju Regulatorne komisije za energiju u Federaciji BiH. Prema statističkim podacima do kraja 2021. godine na mrežu su priključene 453 solarne elektrane, te da je primećen značajan porast priključenih elektrana jer ih sada ima 731. Kako je u toku prikupljanje podataka […]

Grad Kraljevo je za energetsku sanaciju dobio više od 15 miliona dinara

Grad Kraljevo se našao među više od dvadeset gradova i opština koji su dobili sredstva po Nacionalnom programu za sanaciju objekata od javnog značaja u jedinicama lokalne samouprave. Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović svečano je uručila ugovore za energetsku sanaciju javnih objekata u Vrnjačkoj Banji. Gradonačelnik Kraljeva dr Predrag Terzić istakao je da […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *