Noćni potres uneo nemir u Dubrovniku, Trebinju i okolini – građani preplašeni, ali bez ozbiljnijih posledica
Noćas nešto pre jedan čas posle ponoći, zemljotres jačine 3,6 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je jugoistočni deo regiona, izazvavši uznemirenje među stanovništvom Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Prema informacijama koje je objavio Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC), epicentar potresa registrovan je u blizini Trebinja, na oko 20 kilometara severno od grada, dok je udaljenost od crnogorske prestonice Podgorice bila nešto veća – oko 70 kilometara.
Građani probuđeni uz snažan tresak
Prema svedočenjima koja su se tokom noći pojavila na sajtu EMSC-a, građani Dubrovnika, Mokošice, Župe dubrovačke, Konavala i Osojnika prijavili su da je zemljotres bio “kratkotrajan, ali izrazito snažan”.
„Zatutnjalo je i zatreslo sve u sobi, probudilo me iz sna“, piše jedan korisnik iz Dubrovnika, dok drugi iz Trebinja navodi: „Nije trajalo dugo, ali sam jasno osetio podrhtavanje, kao da je neko zalupio vrata ispod mene“.
Bez opasnosti, ali oprez neophodan
Iako se radi o potresu srednjeg intenziteta, seizmolozi ističu da ovakva podrhtavanja tla nisu retka u regionu Jadranskog pojasa i da građani ne treba da paniče, već da budu svesni seizmičke aktivnosti u ovom delu Balkana.
„Ova regija leži na kompleksnom spoju jadranske i evroazijske tektonske ploče. Povremeni zemljotresi su neizbežni, iako su najčešće slabijeg intenziteta“, navodi stručnjak iz Zavoda za seizmologiju u Podgorici.
Do ovog trenutka nema zvaničnih informacija o materijalnoj šteti, a niko od građana nije zatražio medicinsku pomoć. Ipak, mnogi su se požalili na nelagodu i uznemirenost, jer ih je potres iznenadio u snu.
U pojedinim delovima Dubrovnika i okolnih naselja, građani su iz predostrožnosti nakratko napustili svoje domove, a društvene mreže su se tokom noći preplavile komentarima u kojima ljudi dele svoja iskustva.
Upozorenje da se prati dalji razvoj situacije
Seizmološke službe u sve tri zemlje nastavljaju da prate situaciju, jer u nekim slučajevima ovakvi potresi mogu biti uvod u seriju manjih ili nešto jačih zemljotresa.
Građanima se savetuje da prate zvanična saopštenja nadležnih službi i da ne nasedaju na dezinformacije koje se mogu širiti internetom.
Iako ovaj potres nije izazvao ozbiljne posledice, on nas ponovo podseća na prirodnu ranjivost regiona i važnost brze i tačne informisanosti u kriznim situacijama.