Žensko preduzetništvo u Kraljevu: „Iza izazova kriju se prilike“

U poslednje vreme, sve više žena u Kraljevu se odlučuje da pokrene sopstveni biznis, pretvarajući svoje hobije u unosne poslove. Njihove priče o izazovima, preprekama i uspehu su inspirativne i pokazuju snagu ženskog preduzetništva.


Podaci Nacionalne službe za zapošljavanje otkrivaju da čak 57% nezaposlenih koji su ove godine odlučili da pokrenu svoj biznis u Kraljevu čine žene.

Slađana Pleskonjić

Slađana Pleskonjić, majka troje dece, primer je jedne od tih žena. Kada su joj ćerke otišle na fakultet, odlučila je da svoj hobi izrade dekorativnih predmeta pretvori u posao.

“Počela sam praviti dekoracije za rođendane svojih ćerki i kućne ukrase, a kasnije sam ih poklanjala za različite prilike. Kada sam shvatila koliko se ljudima dopadaju moji radovi, odlučila sam da ih prodajem. Planiram otvoriti lokal gde ću, pored prodaje, nuditi i uslugu dekoracije,” kaže Slađana.

Njeni proizvodi od prirodnih materijala, kao što su predmeti od jute i pletene korpe, veoma su traženi. Izrada jedne korpe traje od pet do sedam dana, a ponekad je potrebno i više vremena zbog procesa sušenja lepka.

Ivana Korićanac i Suzana Mijatović

Ivana Korićanac je, nakon gubitka posla u banci, zajedno sa sestrom Suzanom Mijatović odlučila da se upusti u proizvodnju torbi po meri.

“Želele smo da tržištu ponudimo torbe koje su funkcionalne, kvalitetne i modernog dizajna, prilagodljive različitim stilovima života žena,” objašnjava Suzana.

Foto: Freepik.com

Njihove torbe brzo su našle put do kupaca. Godinu dana nakon pokretanja biznisa, Ivana i Suzana su zadovoljne postignutim, ali svesne da je pred njima još mnogo rada kako bi se učvrstile na tržištu.

Podrška Ženskom Preduzetništvu

Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, žene su sve aktivnije u pokretanju sopstvenih biznisa.

Snežana Prelić, direktorka kraljevačke Filijale NSZ, ističe da godišnje oko 50 ženskih biznis ideja dobije podršku kroz program samozapošljavanja.

“Pomažemo ženama kroz monitoring program, savetodavne usluge i umrežavanje sa institucijama koje podržavaju preduzetništvo,” kaže Prelić.

Podršku pružaju Privredna komora, Razvojna agencija Srbije i Regionalna agencija za prostorni i ekonomski razvoj Raškog i Moravičkog okruga. Međutim, žene u Srbiji češće zatvaraju svoje biznise nego muškarci, što se delom objašnjava diskriminacijom i nedostatkom vremena zbog porodičnih obaveza.


Nedostatak finansijske podrške i socijalnih resursa posebno pogađa žene u ruralnim sredinama, koje često nemaju vlasništvo nad imovinom niti dovoljno znanja za apliciranje za kredite.

Foto: Freepik.com

Osnaživanje žena je ključno jer jaka žena znači jaku porodicu i državu.


Evropski pokret u Srbiji – Kraljevo prošle godine je inicirao usvajanje Programa unapređenja ženskog preduzetništva, a u budžetu za 2024. godinu prvi put je planirano 10 miliona dinara za ovu namenu.

Istraživanje iz 2020. godine pokazuje da su žene vlasnice 31,6% preduzetničkih radnji u Kraljevu, uglavnom u sektoru usluga i trgovine.


Lokalni program podrške ženskog preduzetništva u Kraljevu planira subvencije za radnje u vlasništvu žena koje su pozitivno poslovale u 2023. godini, nemaju stečajni postupak, izmirile su sve obaveze i nisu primile previše državne pomoći. Konkurs za subvencije još nije raspisan, ali se očekuje da će pružiti značajnu podršku ženama preduzetnicama u Kraljevu.

 

 

 

Krug.rs, Evropski pokret Srbija, Mirodjija

Projekat je sufinansiran od strane Grada Kraljeva. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Related articles

MAST ILI ULjE – šta je bolje?

Da li je zdravija svinjska mast ili ulje, pitanje koje se kod nas često postavlja. Da li je svinjska mast zaista nepravedno na duže bila proterana iz naših ostava i ishrane ili je to ipak bilo opravdano? Dijetolozi i nutricionisti imaju različite savete kada je reč o zdravoj ishrani, a svi se slažu u jednom […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *