ŽETVA SUNCOKRETA U BANATU PRI KRAJU

Loši prinosi muče ratare, a otkupna cena dodatno pogoršava situaciju.

Ovogodišnja žetva suncokreta u Banatu počela je ranije nego što je uobičajeno, a u ataru sela Hetin, na teritoriji opštine Žitište, privodi se kraju. Iako se za suncokret često smatra da je najbolji izbor u sušnim godinama, ova sezona je pokazala da i suncokret ima svoje granice kada su u pitanju ekstremni vremenski uslovi.

Prinosi suncokreta podbacili

Suncokret je poznat po svojoj otpornosti, ali ovog leta, prinosi su u velikom delu Banata znatno niži nego što se očekivalo. Poljoprivredni proizvođač Goran Kovačević iz Hetina objašnjava da je situacija u njegovom selu nešto bolja, zbog toga što su poljoprivrednici u tom području već navikli na sušne uslove.

  • Naš region je poznat po nedostatku padavina, tako da smo godinama razvili tehnike za proizvodnju u sušnim uslovima, što nam je ove godine donekle pomoglo da prinosi ne budu drastično loši – kaže Kovačević.

Prinosi suncokreta u Hetinu varirali su zavisno od vremena setve i tipa zemljišta. Najranije posejani suncokreti dali su bolji prinos jer su kritične faze razvoja završene pre ekstremnih vrućina.

  • Prinosi su se kretali između 1.500 do 1.600 kilograma, a u pojedinim delovima i do preko dve tone po jutru. Prosek za naš atar iznosi oko 1.800 do 1.900 kilograma, što je u poređenju sa drugim mestima dobar rezultat – dodaje Kovačević.

Cena suncokreta i izazovi otkupa

Cena suncokreta je, kao i svake godine, tema brojnih razgovora među poljoprivrednicima. Trenutna akontaciona cena od 40 do 42 dinara po kilogramu ne pruža utehu mnogim proizvođačima, posebno onima kod kojih je rod podbacio za više od 50 odsto.

  • Uljarama cena ne znači mnogo kada je rod loš, a kvalitet suncokreta nije na nivou. Ipak, otkupljivači bi već sada trebali da razmišljaju o sledećoj sezoni. Mnogi će zbog ovogodišnjih loših rezultata verovatno smanjiti površine pod suncokretom na proleće – napominje Kovačević.

Cena suncokreta u susednim zemljama je znatno viša, što dodatno otežava položaj srpskih poljoprivrednika.

  • Ukoliko se otkupna cena ne poveća, biće teško očekivati da će proizvođači i dalje ulagati u suncokret, što bi moglo izazvati dugoročne posledice po tržište – zaključuje Kovačević.

 

 

 

Izvor: Dnevnik

Related articles

NAJSKUPLjI ZAČIN NA SVETU SE UZGAJA I U SRBIJI Odlična dopuna za prosvetarske plate Nede i Saše

Cvet šafrana poznat je kao najskuplji začin na svetu – jedan kilogram osušenih tučaka ove biljke košta najmanje 2.000 dolara. Ovo i ne čudi, jer je za kilogram potrebno ubrati između 150.000 i 200.000 cvetova. Uzgoj šafrana u Srbiji Uzgojem “začina nad začinima” već sedam godina bave se Neda i Saša Nikolić, prosvetni radnici iz […]

TINEJDžERI KORISTILI VEŠTAČKU INTELIGENCIJU DA PRAVE SLIKE GOLIH VRŠNjAKINjA Slike širili po mrežama

Španski sud osudio je 15 učenika za kreiranje AI-generisanih golih slika vršnjakinja BADAHOS – Španski sud u Badahosu osudio je 15 učenika na jednogodišnje uslovne kazne zbog kreiranja i širenja lažnih golih slika svojih vršnjakinja, koje su napravili pomoću veštačke inteligencije (AI). Policija je pokrenula istragu prošle godine nakon što su roditelji u gradu Almendralejo […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *