Malo je krajeva u Srbiji koji tako dočaravaju duh starih vremena kao Zlatibor.
Tražite odmor u pravom srpskom selu? Niske brvanre rasute po planinskim proplancima, bale sena u nedogled, drvene ograde i zeleni pašnjaci… Sve ovo, plus veličanstvena priroda: reke, vodopadi, slapovi, pećine, i vrhunska domaća hrana čeka vas u selima zlatiborskog kraja. Planina Zlatibor je poznata turistička destinacija u regionu, ali ono što je čini unikatnom u odnosu na sve druge zapravo su njena sela koja su sačuvala stari izgled i tradiciju.
Od Beograda do Zlatibora vas čeka oko tri i po sata vožnje automobilom, a postoji i direktna autobuska linija iz prestonice. Možete biti smešteni u centru turističkog mesta, pa svaki dan obilaziti po jedno selo, a možete se odlučiti i da iznajmite smeštaj u nekoj od seoskih kuća i da iz prve ruke posvedočite veličanstvenosti ovog kraja. Zamislite samo da kroz prozor gledate kako se sunce pomalja iznad planinskih proplanaka, obasjava beskrajne zelene livade, a sa stola mirušu vruća proja, kajmak, slaninica… Može li bolje? Ne, ali nemoj da nam veruješ na reč, dođi i uveri se sam.
Selo Gostilje
Nalazi se oko 20 kilometara od centra Zlatibora, oko 250 kilometara od Beograda. Upravo u ovom selu su kuće razbacane po planinskim proplancima, a krajolik izgleda kao crtež. Međutim, ovde vas pored čarobnog pogleda na netaknutu prirodu, čeka i vodopad po kome je ovo selo možda i najpoznatije — vodopad Gostilje.
Vodopad se nalazi na Gostiljkoj reci i pada sa visine od oko 20 metara. Pored vodopada je uređen divan vidikovac i mesto za sedenje. Legenda kaže da se zbog lepote vodopada u njemu kupaju vile.
Selo Sirogojno
Ovo je napoznatije selo zlatiborskog kraja, nalazi se 26 kilometara udaljeno od turističkog centra Zlatibora, a jedno vreme je bilo i jedino selo u SFRJ za koje je čuo ceo svet.
Za planetarnu popularnost sela Sirogojno zaslužni su sirogojno džemperi i Dobrila Smiljanić, koja je celu ovu ideju i zamislila. Sirogojno džemperi su prosto kupili ceo svet i dame iz visokog društva, a samim tim, i uticali na ekonomski procvat kraja.
U ovom selu je podignut i muzej na otvorenom “Staro selo” gde je na pet hektara raštrkano oko 50 autentičnih objekata — brvnara, vajata, mlekara, pekara, ambara, koji dočaravaju kako se živelo u ovom kraju u 19. i početkom 20. veka. Muzej se sastoji iz dva dela — prvi deo su stari, autentični objekti, a drugi su kuće koje su zadržale svoj prvobitni izgled, ali su adaptirane za turiste: prodavnica suvenira, krčma sa zlatiborskim jelima, dvorana, konaci za smeštaj gostiju…
Selo Dobroselica
Na samo 15 kilometara od turističkog centra Zlatibora nalazi se selo dobrih ljudi, koji su toliko dobri, kako kaže legenda, da je i selo dobilo ime po njima — Dobroselica. Navodno se selo prvobitno zvalo Zloselica, ali je onda car Dušan, vraćajući se iz rata, prošao kroz selo gde je srdačno dočekan, pa je tražio da selo promeni naziv u Dobroselica.
U ovom selu se nalazi i Prerast, kameni most nastao urušavanjem pećinske tavanice. Takođe, upravo u ovom selu se nalazi i onaj čuveni vidikovac — drvena klupica između dva bora, sa kojeg se pruža nestvaran pogled. Zbog očaravajuće prirode, ali i autentičnog ambijenta, u ovom selu je snimano nekoliko domaćih filmova.
Selo Mačkat
Ako ste se prošetali, vozili bajs po zlatiborskim selima, videli prelepe vodopade, planinske reke i prostranstva, red je i da sednete da se najedete, a gde ćete bolje nego u selu Mačkat, udaljenom 16 kilometara od centra Zlatibora. Ovo selo je najpoznatije po suhomesnatim proizvodima, a pršuta koja je ovde proizvedena je ponos celog kraja. U ovom selu se održava i čuvena manifestacija “Pršutijada”, koju svake godine posećuju hiljade turista.
U selu se nalazi i crkva Svetog Ilije Proroka, koja je sagrađena čak 1859. godine i predstavlja jednu od najstarijih crkava ovog kraja.
Selo Tripkova
Na samo 12 kilometara od centra turističkog centra Zlatibora nalazi se selo Tripkova. Najpoznatije je po kulturnim dešavanjima — likovnoj koloniji koja se ovde održava. Sve to ušuškano u beskrajna prostranstva zelenih pašnjaka.
Tekst: Concretum
Foto: Point Production