Lakove za nokte zamenili su gel lakovi odavno. I možda takva praksa nije jednostavnija od pukog premazivanja sopstvenih noktiju, ali je svakako dugotrajnija, sa povremenim korekcijama.
Ipak, sa sobom nosi određene rizike, koje je dr Jelena Filipović, dermatolog, pokušala da predoči ženama u jednom kratkom video zapisu.
Koliko ‘izliveni’, odnosno ‘gel lak’ nokti mogu biti opasni po zdravlje, doktorka Filipović objasnila je u snimku u kome je podsetila devojke da su UV lampe, koje se koriste prilikom izrade veštačkih noktiju, opasne zbog emitovanja ultraljubičastih zraka.
Kako je svesna popularnosti ovakvih ‘manikir’ tehnika, takođe ih je i posavetovala kako da smanje rizik prilikom izlaganja šaka i nokatnih ploča UV zracima.
UV lampe su kao mali solarijum u koji stavite šake i nokatne ploče. Zato, kada idete da radite svoje nokte, savetujem da namažete fotoprotektivnu kremu i zaštitite se od UV zraka. Još jedna bitna stvar, kada pričamo o nokatnim pločama, kada dolazite da radite dermoskopski pregled, pregled mladeža, neophodno je da pristupimo nokatnim pločama i da na njima uradimo pregled. Znači, ne možemo imati ni običan lak namazan, istakla je u obraćanju dr Jelena Filipović, dermatolog.
“UV i LED lampe mogu promeniti DNK”
S obzirom na to da su mnogi u komentarima pokušali da ‘skrenu pažnju’ doktorki da se sada koriste LED lampe, jedna korisnica društvene mreže X pronašla je izjavu dr. sc. med. Ane Popović, dermatovenerologa-onkologa, koja je za portal “RTCG” govorila o štetnosti kako jedne, tako i druge vrste lampe koja se koristi u praksi izlivanja noktiju.
UV i LED lampe, koje se koriste u kozmetičkim salonima, ali i kućnim uslovima, za sušenje laka na noktima, nisu bezopasne, jer svako UV zračenje može da utiče na ćelije, da ih mutira i promeni DNK, naglasila je dr. sc. med. Popović.