BORBA ZA INOVATIVNE LEKOVE: PACIJENTI U SRBIJI I DALJE UGROŽENI, RAK PLUĆA UZIMA 13 ŽIVOTA DNEVNO

Inovativni lekovi su postali dostupniji, ali su i dalje nedovoljni za mnoge pacijente u Srbiji, posebno one koji pate od hematoloških maligniteta, kao i obolele od raka pluća, mokraćne bešike, bubrega i melanoma. Ovo je zaključak istraživanja Udruženja pacijenata Srbije, koje je sprovedeno krajem avgusta i početkom septembra 2024. godine.

Najugroženiji pacijenti i kampanje

Predsednik Udruženja, Savo Pilipović, istakao je da su pacijenti sa teškim bolestima najugroženiji u trenutnoj situaciji. “Idemo ka pronalaženju rešenja,” rekao je Pilipović, najavivši dve paralelne kampanje u ovoj godini, namenjene upravo pacijentima koji su u najtežoj situaciji. U decembru će biti pokrenuta kampanja za obolele od drugih malignih bolesti koji nemaju svoja udruženja.

Istraživanje, u kojem je učestvovalo 220 ispitanika iz 10 različitih udruženja, pokazalo je da je dostupnost lekova bolja nego prethodnih godina, ali i dalje nedovoljna. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je izdvajanje 50 miliona evra godišnje za inovativne lekove, što je veliki korak napred.

Foto: StockCake.com

Veća informisanost pacijenata

Poredeći rezultate istraživanja sa prethodnom godinom, procenat informisanih pacijenata o njihovim pravima povećao se sa 82,5% na 87,7%. Većina pacijenata informacije dobija od lekara (24,1%), udruženja pacijenata (32,7%) i drugih pacijenata (17,3%).

Pilipović je dodao da informacije o inovativnim terapijama pacijenti dobijaju najčešće preko udruženja (27,2%), drugih pacijenata (23,7%) i specijalista (18,6%). “Većina ispitanika, tačnije 69,1%, zna za postojanje udruženja pacijenata,” naglasio je Pilipović.

Foto: StockCake.com

Značaj inovativnih terapija

Predsednica Udruženja Lipa, Maja Marković, pohvalila je činjenicu da su pacijenti postali svesniji dostupnosti inovativnih lekova u Srbiji i regionu. “Ako se inovativna terapija primeni na vreme, kod pacijenata sa hematološkim oboljenjima, bolest može postati hronična,” rekla je Markovićeva, naglasivši da je broj pacijenata kojima je potrebna ova terapija mali, što ne bi značajno opteretilo budžet države.

Foto: Pixabay.com

Crna statistika: Rak pluća

Dr Nikola Beljić, član Upravnog odbora Udruženja pacijenata Srbije i onkološki pacijent, podsetio je na zastrašujuću statistiku kada je u pitanju rak pluća. “Više od 7.000 ljudi godišnje oboli, a preko 4.000 umre od ove bolesti, što znači da imamo 13 smrti dnevno,” izjavio je Beljić, dodajući da je lista inovativnih terapija za rak pluća proširena, što predstavlja važan korak u lečenju ovog opasnog karcinoma.

 

 

 

Dnevnik

Related articles

Svi će vas pitati za recept: Pita sa pečurkama

SastojciPotrebno je: 500 g tankih kora za pitu 40 g kvasca 400 ml vode 1 kašičica šećera 1 kašičica soli 17 punih kašika brašna 2 dl ulja 1 struk praziluka 300 g šampinjona 1 kašičica začinskog bilja 1/2 kašičice bibera Priprema Na ulju prodinstati sitno sečen praziluk. Mešati dok blago ne porumeni, a zatim dodati […]

Eko-turizam u Srbiji: Spoj prirodne lepote i ekonomskog razvoja ruralnih područja

Ruralni turizam u Srbiji, sa fokusom na eko-turizam, ima ogroman potencijal za očuvanje prirodne i kulturne baštine, kao i za razvoj ruralnih zajednica. Primena održivih turističkih praksi ne samo da privlači posetioce već doprinosi ekonomskom osnaživanju lokalnog stanovništva. Mokra Gora na Tari i Specijalni rezervat prirode Uvac izdvajaju se kao značajni primeri uspešnog spoja prirodne […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *