SERIJA SNAŽNIH ZEMLJOTRESA POGODILA SANTORINI – STRUČNJACI UPOZORAVAJU NA MOGUĆE NOVE POTRESE

Seizmička aktivnost u regionu ne jenjava, naučnici upozoravaju na mogućnost novih udara

Grčko ostrvo Santorini i okolna područja ponovo su pogođeni serijom snažnih zemljotresa, od kojih je najjači dostigao 5,3 stepena Rihterove skale. Prema podacima Geodinamičkog instituta Nacionalne opservatorije u Atini, epicentar potresa registrovan je 14 kilometara jugozapadno od Arkesinija, na ostrvu Amorgos, na dubini od 17 kilometara.

Potres se snažno osetio i u Atici, ali i na susednim ostrvima Kiklada, izazivajući zabrinutost među stanovništvom. Prema seizmolozima, ovo je najjači zemljotres u nizu koji su u poslednjim danima pogodili region.

NAUČNICI UPOZORAVAJU: SEIZMIČKA AKTIVNOST I DALJE VISOKA

Seizmička aktivnost u ovom delu Egejskog mora i dalje je na visokom nivou, a samo tokom protekle noći registrovano je pet dodatnih potresa jačine između 4 i 5 stepeni Rihterove skale.

“Ne možemo sa sigurnošću tvrditi da je ovo bio glavni zemljotres. Seizmički fenomen je i dalje dinamičan i postoji mogućnost novih potresa”, izjavio je Vasili Karastatis, direktor Geodinamičkog instituta.

OPASNOST OD KLIZIŠTA NA SANTORINIJU

Pored opasnosti od novih podrhtavanja tla, stručnjaci upozoravaju na rizik od klizišta. Prema istraživanju tima Odeljenja za geologiju Nacionalnog univerziteta u Atini, sastav tla na Santoriniju – bogat vulkanskim naslagama – čini ostrvo posebno podložnim odronima.

Zbog toga su lokalne vlasti pozvale građane na oprez, a u toku dana održaće se sastanak Komiteta za procenu seizmičkog rizika, gde će biti donete mere nadzora i zaštite stanovništva.

STANOVNIŠTVO U STRAHU, OČEKUJU SE NOVE ODLUKE VLASTI

Mnogi stanovnici i turisti na Santoriniju proveli su noć na otvorenom, iz straha od novih podrhtavanja tla. Vlasti savetuju smirenost, ali i praćenje uputstava nadležnih službi.

“Osećamo nesigurnost jer tlo ne prestaje da se trese. Nadamo se da će stručnjaci dati jasne smernice kako da se ponašamo u narednim danima”, izjavio je jedan od stanovnika ostrva.

Dok naučnici pažljivo prate situaciju, ostaje da se vidi da li će seizmička aktivnost oslabiti ili će uslediti novi razorni potresi.

Dnevnik

Related articles

Photo : Vecteezy

“TRKA ZA ŠUME” STARTUJE USKORO – Pokrenuta ekološka kampanja sadnje 100.000 stabala

Najveći tim bilding događaj i serija poslovnih trka Schneider Electric Serbia Business Run u saradnji sa Fondacijom Ana i Vlade Divac pokrenuli su kampanju “Trka za šume”. Cilj kampanje je da društveno najodgovornije kompanije kroz svoje donacije doprinesu da se do kraja 2025. godine zasadi 100.000 stabala i time značajno promeni ekološka slika naše zemlje. Uroš Delić […]

ZANEMARENI PINTERI NOVOG SADA Zanat koji je skoro nestao iz gradskog života

Prvi stanovnici Petrovaradinskog šanca bili su trgovci i zanatlije koji su opsluživali vojnu posadu na Petrovaradinskoj tvrđavi. Prema podacima iz 1772. godine, među 8.392 stanovnika Novog Sada, više od 1.000 njih bili su zanatlije – ćurčije, kovači, bačvari, opančari i mnogi drugi. Svi oni bili su organizovani u cehove, koji su se brinuli o interesima […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *