Završen niz od 13 meseci sa rekordnim temperaturama – ali pretnja ostaje.
Serija od 13 uzastopnih meseci sa rekordnim temperaturama konačno je završena u julu, kada se prirodni klimatski fenomen El Ninjo privremeno smirio. Evropska klimatska agencija Kopernikus saopštila je da, iako je prosečna temperatura ovog jula bila niža nego u istom periodu prošle godine, ovo ne znači da je opasnost od klimatske krize umanjena.
Samanta Berdžes, zamenica direktora agencije Kopernikus, istakla je da se suština klimatskih promena nije promenila i da planeta Zemlja nastavlja da se zagreva. “Naša planeta se i dalje zagreva,” rekla je Berdžes, naglašavajući ozbiljnost situacije.
Prosečna temperatura u julu 2024. godine iznosila je 16,91 stepeni Celzijusa, što je 0,68 stepeni više od proseka za jul u poslednjih 30 godina, prema podacima agencije Kopernikus. Ovo čini jul 2024. drugim najtoplijim julom i mesecom ikada zabeleženim u evidenciji agencije, odmah nakon jula 2023. godine.
Takođe, merenja pokazuju da je tokom jula ove godine svet bio topliji za 1,48 stepeni u odnosu na predindustrijski period. Ovo je blizu granice od 1,5 stepeni zagrevanja, na koju su se skoro sve zemlje obavezale Pariskim klimatskim sporazumom iz 2015. godine.
Džulijen Nikolas, klimatski naučnik, upozorio je da je glavna pokretačka snaga iza ovih rekordnih temperatura dugoročni trend zagrevanja, koji je direktno povezan sa povećanjem gasova staklene bašte u atmosferi. On je naglasio da će ekstremne vrućine i dalje biti problem, pogotovo u područjima poput južne Evrope, Balkana, delova Afrike i Azije, ali i istočnog Antarktika.
Direktor Godard instituta za svemirske studije takođe je izrazio zabrinutost zbog budućnosti, upozoravajući da će situacija nastaviti da se pogoršava ukoliko se ne preduzmu odlučne mere na globalnom nivou.