MISTERIJA ZAVOJSKOG JEZERA U PIROTU

Ovaj raj u srcu prirode skriva mnoge legende i predanja iz prošlih vremena!

Smešteno u slikovitom okruženju planinskih vrhova i guste šume, Zavojsko jezero u Pirotu predstavlja jedno od najlepših prirodnih blaga jugoistočne Srbije. Ovo veštačko jezero, koje je nastalo pregrađivanjem reke Visočice, već decenijama privlači ljubitelje prirode, ribolovce i avanturiste željne mira i tišine, ali i one koje privlače tajne iz nekih davnih vremena.

Prirodna lepota i biodiverzitet

Zavojsko jezero se prostire na površini od oko 5,5 kvadratnih kilometara i dubine do 60 metara. Kristalno čista voda i netaknuta priroda koja ga okružuje čine ovo jezero pravim rajem za sve koji žele da pobegnu od gradske vreve i opuste se u prirodnom ambijentu. Bogat biodiverzitet ovog područja uključuje razne vrste riba, ptica i biljaka, čime je jezero idealno mesto za posmatranje prirode i fotografiju.

Za one koji vole aktivan odmor, Zavojsko jezero nudi razne mogućnosti. Ribolov je veoma popularan, s obzirom na to da je jezero bogato raznim vrstama ribe, uključujući pastrmku, šarana i smuđa. Pored ribolova, posetioci mogu uživati u vožnji čamcem, kajakom, planinarenju i biciklizmu. Poslednjih godina eko turizam je sve više u porastu. Staze koje vode oko jezera pružaju spektakularne poglede i priliku za istraživanje okolnih brda i dolina.

Kako doći do Zavojskog jezera?

Jezero je udaljeno 20 kilometara od Pirota, pa se tamo može stići za pola sata automobilom, i to:

  • Iz Pirota, putem kroz Novi Zavoj, Gradašnicu, Nišor i Koprivšticu.
  • Iz Beograda se stiže za 3 i po sata, auto-putem A1, kroz Jagodinu, Paraćin, Niš i Pirot.

Mrtvački most – svedok prošlih vremena

Foto: Point Production

Osim predivne prirode i raskošnih pejzaža, ovaj lokalitet je i mesto gde se istorija i legende prepliću sa savremenim pejzažima, zahvaljujući Mrtvačkom mostu, misterioznoj strukturi koja krije mnoge priče iz prošlosti. Poznat i kao Stari most, nekada je služio kao veza između sela koja su se nalazila u dolini reke Visočice. Pre izgradnje brane i stvaranja Zavojskog jezera, most bio ključna tačka za lokalno stanovništvo koje je prelazilo reku kako bi stiglo do svojih domova, polja i trgova. Kada je jezero formirano, dolina je poplavljena, a most je ostao potopljen pod vodom, postajući tihi svedok promena koje su zahvatile ovo područje.

Legende i priče – neka i sad

Naziv “Mrtvački most” nosi sa sobom određenu mistiku i brojna predanja. Prema lokalnim pričama, most je dobio ime zbog tragičnih događaja koji su se desili tokom njegovog postojanja. Neki kažu da su se na mostu dešavale nesreće, dok drugi veruju da je most bio mesto susreta duhova iz prošlih vremena. Bez obzira na tačnost ovih priča, Mrtvački most je postao deo lokalnog folklora i intrigantna tema za posetioce.

Danas, kada nivo vode u Zavojskom jezeru opadne, Mrtvački most postaje vidljiv, privlačeći pažnju radoznalih turista i ljubitelja istorije. Most se može posmatrati sa određenih tačaka oko jezera, pružajući posetiocima jedinstven pogled na strukturu koja inače miruje pod vodom. Za avanturiste i one željne istraživanja, ovo je prilika da zaronite u istoriju i zamislite kako je život izgledao pre stvaranja jezera. Mrtvački most je postao simbol prošlosti koja živi u sećanju zajednice i prirodnom okruženju koje ga okružuje.

 

 

 

 

Izvor: Concretum

Foto: Point Production

Related articles

Koja je razlika između jelena i srndaća?

Važno je znati da jeleni svake godine odbacuju rogove s glave. Iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore odlučili su da svojim pratiocima na Fejsbuku pojasniti koja je razlika između jelena i srndaća. Kažu, često ih ljudi mešaju i zapravo nisu sigurni koga su točno videli. Da bi pokazali razliku, snimili su rogove jednih […]

OČEKUJE SE REKORDNA PRODAJA ELEKTRIČNIH AUTOMOBILA

Automobilska industrija prolazi kroz revolucionarne momente i značajno će uticati na globalno tržište ukoliko se ostvari očekivana procena da jedna petina automobila u prodaji budu električni u 2023. godini. Ovo će naročito ostaviti posledice na tržište različitih resursa, ali pre svega nafte. Očekuje se da do 2030. godine pet miliona barela nafte dnevno bude manje u […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *