NOVA OPASNA SUPSTANCA HARA ŽURKAMA U SRBIJI

Mladi sve češće koriste gas smejavac, a posledice su ozbiljne i mogu biti kobne

Šta je gas smejavac?

Gas smejavac, poznat i kao azot-suboksid, koristi se u medicini tokom manjih hirurških i stomatoloških zahvata. Međutim, poslednjih godina postao je popularan među mladima na žurkama jer izaziva euforiju i nekontrolisani smeh. Ideja njegovog korišćenja u rekreativne svrhe nije nova, ali u Srbiji je ovakav trend u porastu.

Prema rečima Zorana Pejčića, bivšeg policajca iz odeljenja za borbu protiv droge MUP-a Srbije, gas smejavac se u Zapadnoj Evropi već nalazi na listi droga, dok u Srbiji još nije zabranjen i lako je dostupan.

Opasnosti po zdravlje

Mladi često nisu svesni ozbiljnih posledica. Redovna zloupotreba može dovesti do ozbiljnih neuroloških problema, oštećenja nervnog sistema, pa čak i smrtonosnih ishoda.

  • Popularan je među mladima jer pruža osećaj bezbrižnosti, ali posle samo jedne upotrebe može izazvati ozbiljne posledice, upozorio je Pejčić gostujući na RTS-u.
  • U zemljama poput Velike Britanije zabeleženi su slučajevi predoziranja i smrti, što ukazuje na ozbiljan rizik upotrebe.

Može li se zabraniti u Srbiji?

Iako u Srbiji nije na listi zabranjenih supstanci, Pejčić apeluje na nadležne službe da razmotre ovu mogućnost:

“Nadamo se da će gas smejavac uskoro biti stavljen na listu opojnih droga. Do tada, ostaje na mladima i njihovim porodicama da budu oprezni”, izjavio je Pejčić.

Građani su pozvani da prijave svaku sumnju na preprodaju opasnih supstanci, posebno u blizini škola i lokalnih zajednica. Policija diskretno proverava sve informacije, a prijave mogu biti anonimne.

Ekspanzija sintetičkih droga

Osim gasa smejavca, u Srbiji je u porastu zloupotreba sintetičkih droga, tableta i praškova. Pejčić upozorava da ove supstance često imaju nepredvidive i smrtonosne posledice, posebno među adolescentima koji žele da eksperimentišu:

“Adolescenti su najugroženiji jer često posežu za psihoaktivnim supstancama, ne shvatajući rizike. Ne postoje lake droge – sve droge su opasne.”

Apel za prevenciju

Kao zaključak, stručnjaci naglašavaju važnost edukacije i prevencije kako bi se smanjila zloupotreba opasnih supstanci. Svaka prijava može doprineti sprečavanju većih problema u društvu.

 

 

Dnevnik

Related articles

EVO KAKO DA PERETE PEŠKIRE da se NIKADA NE USMRDE

Preporučena temperatura za pranje peškira zavisi od njihove namene i stepena zaprljanosti. Generalno, za svakodnevno pranje peškira za ruke ili tela dovoljna je temperatura od 40-60°C za uklanjanje nečistoća i bakterija. Za peškire koji su jako zaprljani ili su bili izloženi telu ili površinama sa bakterijama, preporučuje se pranje na temperaturama višim od 60°C kako […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *