Švedski gigant automobilske industrije, Volvo, povukao je svoj raniji cilj da do 2030. godine u potpunosti pređe na prodaju električnih vozila (EV). Ovaj potez dolazi usled opadajuće potražnje za električnim automobilima, a Volvo se pridružio i drugim velikim proizvođačima automobila koji su morali da preispitaju svoje planove u vezi sa EV tehnologijom.
Novi ciljevi kompanije Volvo
Volvo, koji je u vlasništvu kineske kompanije Geely, danas je predstavio novi plan za 2030. godinu. Umesto da u potpunosti pređe na električna vozila, sada planira da 90% njihove prodaje čine plug-in hibridi i vozila na baterije (BEV). Ostatak će biti blagi hibridi koji i dalje koriste motore sa unutrašnjim sagorevanjem, saopštio je Volvo.
Iako su promenili svoje prodajne ciljeve, Volvo ističe da ovo neće uticati na njihova ulaganja u razvoj električnih automobila. Kako prenosi Bloomberg, pad potražnje za električnim vozilima u Evropi, posebno nakon što su zemlje poput Nemačke i Švedske smanjile ili ukinule subvencije za kupovinu EV, glavni je razlog ovih promena.
Promene u industriji: Mercedes i Volkswagen
Volvo nije jedina kompanija koja prilagođava svoje ciljeve. Mercedes i Volkswagen takođe su smanjili svoje ambicije kada je reč o proizvodnji EV vozila. Volkswagen je otišao korak dalje – razmišlja o zatvaranju fabrika i otpuštanju radnika kako bi smanjio troškove.
Menadžment Volkswagena odlučio se za veliki program štednje do 2026. godine, a planira se ukidanje garancije zaposlenja za oko 110.000 radnika kako bi rešili finansijski manjak od pet milijardi evra. Na kriznom sastanku koji je održan ove nedelje, upravni odbor Volkswagena razmatrao je i mogućnost zatvaranja fabrika, prenosi Bild.
Ova dešavanja ukazuju na ozbiljne izazove sa kojima se suočava automobilska industrija u prelasku na električna vozila, naročito u svetlu promena u ekonomskoj podršci od strane vlada.