Od 959 zdravstvenih ustanova u Srbiji, čak 695 su u privatnom vlasništvu, a među njima je osam osnovano od strane stranaca, prema podacima Agencije za privredne registre (APR). Sve veći broj lekara koji rade u privatnoj praksi negativno utiče na rad državnih ustanova, gde su liste čekanja za operacije i specijalističke preglede beskonačne. Pacijenti su prepušteni privatnicima koji ne podležu kontroli rada inspekcije Ministarstva zdravlja.
Privatne zdravstvene ustanove širom Srbije “niču” kao pečurke, a dovoljno je da osnivač ima finansijska sredstva i licencu za pokretanje biznisa. Sa širenjem privatne prakse, pacijenti u Srbiji od zdravstvenog osiguranja imaju sve manje koristi, jer za pregled moraju da se uhvate za novčanik, a ne za knjižicu.
“Budućnost srpskog zdravstva je u partnerstvu javnih i privatnih zdravstvenih ustanova. Neophodno je da predstavnici državne i privatne prakse što pre sednu zajedno i dogovore se o promeni sistema. Kod nas je vrlo neregulisana situacija u privatnom sektoru. Postoji različit kvalitet usluge, ali rad lekara niti cene niko ne kontroliše, što dovodi do ozbiljnih problema,” kaže Savo Pilipović, predsednik Udruženja pacijenata.
U Ministarstvu zdravlja nema dovoljno volje, a ni kadrova da se nešto promeni. Inspekcijske službe jedva uspevaju da kontrolišu rad državnih ustanova, a inspekcija privatne prakse često daje katastrofalne rezultate po pacijente. Pacijenti odlaze kod privatnog lekara po dijagnozu, pa sa knjižicom idu kod državnog na operaciju, što je veliki izvor korupcije.
Rešenje leži u zakonom regulisanom partnerstvu privatnog i državnog sektora. Potrebno je da država plati privatnicima za usluge za koje se u državnim ustanovama najduže čeka, kao što su operacije i magnetna rezonanca. U Srbiji je registrovano 959 aktivnih zdravstvenih ustanova, od kojih je 695 privatnih. Registrovano je šest klinika i 3.059 preduzetnika koji imaju ordinaciju.
Bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić je izjavila da se mora uvesti red u privatno zdravstvo, ali do danas nijedna najava nije realizovana. Novi ministar zdravlja Zlatibor Lončar zalaže se za produbljivanje saradnje javnog i privatnog zdravstva, ali ni ta najava još nije zaživela.