Pre više od 50 godina, Ri Kalof Etinger postala je prva žena čije je telo zamrznuto u kriogeničkoj kapsuli, a danas se i dalje nalazi u cilindru ispunjenom tečnim azotom, čuvana na temperaturi od -196 stepeni Celzijusa. Ovaj proces, poznat kao krioprezervacija, omogućen je zahvaljujući njenom sinu Robertu Etingeru, koji je pionir ovog pokreta i autor koncepta produžetka života putem zamrzavanja.
Početak krioprezervacije
Ri je bila prvi “pacijent” u Cryonics Institute-u, centru za krioprezervaciju koji je njen sin osnovao. Njeno telo je zamrznuto 23. septembra 1977. godine, nakon postupka nazvanog “deanimacija”, koji je uključivao oblaganje tela suvim ledom pre konačnog smeštanja u azotnu kapsulu. Robertova ideja je bila da se klinički mrtvi ljudi čuvaju dok nauka ne pronađe način da ih oživi.
Naučna fantastika u stvarnosti
Robert, inspirisan naučnom fantastikom, napisao je knjigu pod nazivom “Perspektiva besmrtnosti”, koja se smatra osnovnim delom u oblasti krioprezervacije. Njegovo interesovanje za produžetak života potiče iz vremena kad je bio ranjen tokom Drugog svetskog rata, što ga je nateralo da razmišlja o tome kako bi medicina mogla drastično napredovati i jednog dana ponuditi večni život.
„Ri bi, bez sumnje, bila fascinirana današnjim svetom“, kaže Denis Kovalski, predsednik Cryonics Institute-a. On veruje da bi se ona divila napretku koji je postignut u tehnologiji i medicini, a njena priča podseća na to koliko su njena i Robertova vizija bila vizionarska.
Budućnost oživljavanja
Iako su tadašnje metode zamrzavanja bile u ranoj fazi, što smanjuje šanse za njen povratak u život, telo Ri Kalof Etinger i dalje čeka dolazak naučnih rešenja koja će ne samo oživeti zamrznute ljude, već i lečiti uzroke koji su doveli do njihove smrti. Trenutno se u istom centru, pored tela Ri, čuvaju i mnogi drugi, uključujući njenu prvu suprugu Elenu, drugu suprugu Me, pa i samog Roberta, koji je zamrznut 2011. godine, u svojoj 92. godini.
Cryonics Institute danas čuva oko 250 pacijenata, kao i delove tela i kućne ljubimce, u nadi da će jednog dana nauka omogućiti njihov povratak. Krioprezervacija je i dalje predmet žustrih rasprava – dok neki ovo smatraju fantastičnom pseudonaukom, drugi veruju da je to put ka fizičkoj besmrtnosti.
Dnevnik, B92